1.7°C

Bactrocera zonata – tropikalny szkodnik owoców w Europie fot. Adobe Stock

Bactrocera zonata – tropikalny szkodnik owoców w Europie

Napisał  Sie 05, 2019

Gatunek muchówki naturalnie występujący w Afryce i Azji, w ostatnich latach był odławiany w pułapki na terenie Austrii. W przypadku przeniknięcia Bactrocera zonata do Polski na importowanych owocach, istnieje prawdopodobieństwo jego rozwoju zwłaszcza na brzoskwiniach i morelach.

Bactrocera zonata jest muchówką z rodziny nasionnicowatych (Tephritidae), która w krajach Unii Europejskiej podlega obowiązkowi zwalczania. Gatunek ten jest polifagiem porażającym około 50 gatunków różnych drzew owocowych. Najważniejszymi żywicielami są brzoskwinie (Prunus persica), mango (Mangifera indica) i gujawa (Psidium guajava). Do ważnych żywicieli zaliczają się też flaszowiec łuskowaty (Annona aquamosa), figowiec pospolity (Ficus carica), morela (Prunus armeniaca) i cytrusy (Citrus spp.).

Larwy szkodnika rozwijają się w miąższu owoców roślin żywicielskich, doprowadzając do jego uszkodzenia, a w konsekwencji do szybkiego psucia się owoców. Gatunek ten występuje w strefie klimatu tropikalnego i subtropikalnego w Afryce i Azji.

W trakcie monitoringu plantacji na terenie Austrii, przy użyciu różnych rodzajów pułapek, w 2011 roku odłowiono jedną dorosłą muchówkę Bactrocera zonata. W kolejnych latach prowadzono tam monitoring występowania szkodnika, odławiając na pułapki, wyłącznie na stanowiskach zlokalizowanych w Wiedniu, następującą liczbę owadów z tego gatunku: 2012 r. – 3 osobniki, 2013 roku – 1 osobnik, 2015 roku – 1 osobnik, 2016 roku – 1 osobnik, 2017 roku – 5 osobników, 2018 roku – 1 osobnik.

W trakcie poszukiwań szkodnika na obszarach rolniczych w pobliżu Wiednia nie stwierdzono póki co uszkodzeń owoców ani nie odłowiono muchówek na pułapki. Pozwala to przypuszczać, że szkodnik przeniknął do Austrii wraz z przesyłkami importowanych owoców, a dorosłe muchówki, które wyszły z bobówek, zostały odłowione na pułapki. Jak dotąd nie odnotowano przypadków odłowienia osobników Bactrocera zonata na pułapki w innych krajach europejskich.

(rup) jp

reklama