2.1°C

Wirus TMV wywołujący mozaikę tytoniową pojawił się na plantacjach tytoniu fotolia

Wirus TMV wywołujący mozaikę tytoniową pojawił się na plantacjach tytoniu

Napisał  Sie 14, 2019

Na plantacjach produkcyjnych tytoniu w południowych województwach zanotowano znaczny udział roślin porażonych wirusem TMV wywołującym mozaikę tytoniową. W dalszej części sezonu wegetacyjnego można spodziewać się rozprzestrzeniania wirusa i nasilenia występowania choroby na plantacjach.

Wirus TMV pojawił się w uprawach tytoniu w województwach lubelskim, świętokrzyskim i małopolskim – podał Instytut Ochrony Roślin. Na liściach zaobserwowano występowanie mozaiki jasnozielonych i ciemnozielonych plam. Stwierdzono również wolniejszy wzrost porażonych roślin, co może przyczynić się do obniżenia plonu i pogorszenia jakości surowca.

TMV jest jednym z najtrwalszych wirusów roślinnych. Jest przenoszony mechanicznie głównie podczas prac pielęgnacyjnych na plantacji. Infekcji roślin sprzyja wysoka temperatura powietrza i usłonecznienie.

Po zaobserwowaniu symptomów choroby zaleca się usunięcie chorych roślin z pola, unikanie palenia wyrobów tytoniowych podczas prac pielęgnacyjnych i przy zbiorze liści. Resztki roślinne, pożniwne tj. łodygi wraz z kwiatostanami, należy usunąć z plantacji, by nie stanowiły źródła infekcji dla roślin uprawianych w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Wskazane jest również czyszczenie maszyn, suszarni oraz pomieszczeń, w których magazynowano liście tytoniu.

(rpf) jp / Źródło: IOR

reklama