12.4°C

1/3

II Wielkopolskie Święto Soi

Napisał  Wrz 11, 2019

W dniach 6-7 września br. odbyło II Wielkopolskie Święto Soi zorganizowane w gospodarstwie rolnym Jana Chlasty w Nowych Skalmierzycach. W tym roku gospodarz przygotował poletka demonstracyjne o łącznej powierzchni około 12,5 ha. Na tym obszarze zasianych zostało dziewiętnaście odmian soi.

Jest to już druga edycja Wielkopolskiego Święta Soi. Do współpracy przy organizacji wydarzenia zaproszeni zostali przedstawiciele nauki i doświadczalnictwa rolniczego oraz firmy i instytucje działające w tej branży. Obserwacje i materiały powstałe począwszy od wysiewu ziaren do zbioru posłużą do poszerzenia wiedzy na temat tej jeszcze ciągle mało popularnej w Polsce rośliny.

Soja nazywana jest białkiem przyszłości, to roślina o wyjątkowych właściwościach wykorzystywana w przemyśle spożywczym, kosmetycznym farmaceutycznym, chemicznym oraz paszowym. Roślina ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich rolników.

Atrakcyjność tej uprawy opiera się również na dopłatach do roślin strączkowych oraz na poprawie plonowania roślin następczych. Święto soi ma na celu popularyzację tej uprawy wśród rolników w Wielkopolsce.

Pierwszy dzień święta soi skierowany był do uczniów szkół rolniczych, którzy wzięli udział w pokazach siewu i zbioru soi. Na specjalnie przygotowanych poletkach uczniowie mogli oglądać różne odmiany soi oraz porozmawiać z gospodarzem, który szczegółowo opowiedział o wszystkich zabiegach agrotechnicznych wykonanych na poletkach.

Drugi dzień święta to przede wszystkim konferencja pt. „Soja białko przyszłości”, w trakcie której zaproszeni eksperci podzielili się swoją wiedzą na temat uprawy soi. W konferencji wzięli udział prof. Jerzy Szukała z Katedry Agronomi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu koordynator projektu białkowego, Adam Błochowiak Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa i zarazem prezes Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa Oddział Kalisz, a także Justyna Rejmaniak Kierownik Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian COBORU w Śremie Wójtostwo.

Konferencję otworzył Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski oraz Jan Chlasta, który na wstępie odpowiedział o wszystkich działaniach i obserwacjach, jakie poczynił w związku z uprawą soi w swoim gospodarstwie.

W części merytorycznej konferencji prelekcję pt. Nasiennictwo w soi w Wielkopolsce przedstawiła Katarzyna Florczyk reprezentująca Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu. W swoim wystąpieniu omówiła m.in. warunki rejestracji plantacji nasiennej soi, zakres oceny polowej oraz laboratoryjnej plantacji niezbędnych do wydania świadectwa kwalifikowalności materiału siewnego a także nowe kompetencje PIORiN w zakresie kontroli upraw pod katem genetycznie zmodyfikowanych organizmów.

Następnie uczestnicy konferencji wzięli udział w przeglądzie plantacji oraz sprzętu rolniczego wykorzystywanego do uprawy soi. Całość zakończyła dyskusja z udziałem gospodarza oraz zaproszonych ekspertów dotycząca aspektów związanych z uprawą soi. Pan Jan Chlasta podzielił się z uczestnikami wynikami dotyczącymi wysokości polonów z poszczególnych odmian soi.

Konferencji towarzyszyły również pokazy kulinarne oraz degustacje potraw z soi. Uczestników częstowano sałatką z soi, kotletami sojowymi, sojową kiełbasą i zupą z soi. Pokazy miały na celu ukazanie wszechstronności soi jako produktu spożywczego oraz podkreślenie wartości odżywczych rośliny. W kuchni soja nazywana jest „rośliną o tysiącu smakach”, przygotowuje się z niej szeroki wachlarz potraw i przekąsek. Soja jest źródłem pełnowartościowego białka. Jego wartość odżywcza jest przybliżona do wartości odżywczej białek mięsa, jaja kurzego czy też mleka. Ponadto soja jest bogatym źródłem tłuszczów nienasyconych oraz witamin.

Pełna lista odmian soi, które wysiane zostały na poletkach demonstracyjnych:
- EURALIS Nasiona Sp. z o.o. - ES Comandor, Aligator, ES Governor,
- ES Favor,
- Saatbau Polska Sp. z o.o. - Regina, Aurelia, SG Anser, Merlin, Abelina, Malaga,
- DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o. z/s w Choryni - Viola, Petrina, Erica,
- PROGRAIN ZIA Spółka z o.o. oddział Polska - Moravians, Mayrika, Silesia,
- FarmSaat Polska – Obelix,
- Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR – Aldana,
- AgroYoumis – Mavka.

(rup) jp / Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

reklama