logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

Na młodym rzepaku pojawił się licznie gnatarz rzepakowiec

Napisał  Wrz 18, 2019

Na wschodach rzepaku bardzo licznie pojawił się gnatarz rzepakowy. Zaobserwowano kopulację tych owadów i składanie przez samice jaj do liścieni siewek.

Dziesiątki sztuk błonkówek tego gatunku zaczęło się pojawiać również w żółtych naczyniach. Młode rośliny rzepaku z nasion zaprawionych zaprawami insektycydowymi Lumiposa 625 FS (rejestracja stała) lub Modesto 480 FS i Cruiser OSR 322 FS (rejestracja czasowa)) mogą poradzić sobie z wczesnym nalotem tych i innych szkodników.

Należy jednak monitorować plantacje, ponieważ wraz ze wzrostem roślin substancja czynna ulega w nich rozcieńczeniu i spada skuteczność jej działania.

Niezwalczony w porę gnatarz rzepakowiec może doprowadzić do zniszczenia całej plantacji, dlatego po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości, który w okresie jesiennych wschodów wynosi jedną larwę na jednej roślinie, zaleca się wykonanie oprysku chemicznego.

Można wówczas zastosować preparaty z grupy pyretroidów, np. Decis Mega 50 EW, Delta 50 EW, Karate Zeon 050 CS, Kirkuk B 050 CS, Wojownik 050 CS.

(rup) jp / Źródło: IOR

reklama