5.6°C

Nowe odmiany zbóż w Krajowym rejestrze fot. Paweł Pąk

Nowe odmiany zbóż w Krajowym rejestrze

Napisał  Lut 26, 2020

Komisja ds. rejestracji odmian roślin zbożowych pozytywnie zaopiniowała wpisanie do Krajowego rejestru 27 nowych odmian zbóż ozimych.

Krajowy rejestr wzbogaci się o nowe odmiany zbóż ozimych: jęczmień – 3, pszenica zwyczajna – 15, pszenica orkisz – 2, pszenica twarda – 2, pszenżyto – 2, żyto – 3.

Jęczmień:
KWS Morris (d. KW 6-1741). Odmiana wielorzędowa typu pastewnego; zgłaszający: KWS Lochow Polska sp. z o.o.
Aleksandra (d. BOLB17.4211). Odmiana dwurzędowa typu pastewnego; zgłaszający: IGP Polska sp. z o.o. sp. k.
Lautetia (d. NORD 131085). Odmiana dwurzędowa typu pastewnego; zgłaszający: Saaten-Union Polska sp. z o.o.

Pszenica zwyczajna:
Ambicja (d. STH 10217). Jakościowa odmiana chlebowa (A); zgłaszający: Hodowla Roślin Strzelce sp. z o.o. Grupa IHAR.
Argument (d. AND 4011). Odmiana chlebowa (B); zgłaszający: Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o.
Impresja (d. STH 10017). Jakościowa odmiana chlebowa (A); zgłaszający: Hodowla Roślin Strzelce sp. z o.o. Grupa IHAR.
Kariatyda (d. DNKO 47). Jakościowa odmiana chlebowa (A); zgłaszający: DANKO Hodowla Roślin sp. z o.o.
KWS Talium (d. KW 7054-1-14). Odmiana chlebowa (B); zgłaszający: KWS Lochow Polska sp. z o.o.
KWS Universum (d. KW 5662-2-14). Jakościowa odmiana chlebowa (A); zgłaszający: KWS Lochow Polska sp. z o.o.
MHR Promienna (d. MHR KP 5017). Odmiana chlebowa (B); zgłaszający: Małopolska Hodowla Roślin Spółka z o.o.
RGT Provision (d. R 11559). Odmiana chlebowa (B); zgłaszający: RAGT Semences Polska sp. z o.o.
RGT Ritter (d. R11645). Odmiana chlebowa (B); zgłaszający: RAGT Semences Polska sp. z o.o.
SU Mangold (d. STRU 120635s1). Odmiana chlebowa (B); zgłaszający: Strube Polska sp. z o.o.
SU Petronia (d. NORD 17/123). Odmiana chlebowa (B); zgłaszający: Saaten-Union Polska sp. z o.o.
SU Tarroca (d. NORD 17/129). Odmiana chlebowa (B); zgłaszający: Saaten-Union Polska sp. z o.o.
SU Viedma (d. NORD 15/233). Odmiana chlebowa (B); zgłaszający: Saaten-Union Polska sp. z o.o.
SY Cellist (d. SY 117116). Jakościowa odmiana chlebowa (A); zgłaszający: Syngenta Polska sp. z o.o.
Symetria (d. STH 10617). Odmiana chlebowa (B); zgłaszający: Hodowla Roślin Strzelce sp. z o.o. Grupa IHAR.

Pszenica orkisz:
SM Amalte (d. SMH 8). Odmiana zgłoszona przez: „Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR”.
SM Orkus (d. SMH 1). Odmiana zgłoszona przez: „Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR”.

Pszenica twarda:
SM Eris (d. SMH 282). Odmiana przeznaczona do produkcji makaronu; zgłaszający: „Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR”.
SM Tytyda (d. SMH 281). Odmiana przeznaczona do produkcji makaronu; zgłaszający: „Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR”.

Pszenżyto:
Corado
(d. DC 09176). Odmiana pastewna; zgłaszający: DANKO Hodowla Roślin sp. z o.o.
Medalion (d. MAH 7816). Odmiana pastewna; zgłaszający: Hodowla Roślin Strzelce sp. z o.o. Grupa IHAR.

Żyto:
Dańkowskie Dragon
(d. DL 12). Odmiana populacyjna; zgłaszający: DANKO Hodowla Roślin sp. z o.o.
KWS Skylor (d. KWS-H189). Odmiana mieszańcowa; zgłaszający: KWS Lochow Polska sp. z o.o.
SU Dreamer (d. HYH321). Odmiana mieszańcowa; zgłaszający: Saaten-Union Polska sp. z o.o. Jakościowa odmiana chlebowa (A); Hodowla Roślin Strzelce sp. z o.o. Grupa IHAR.

(rup) jp / Źródło: COBORU