25.1°C

Wniosek o objęcie gryki monitoringiem suszy fotolia

Wniosek o objęcie gryki monitoringiem suszy

Napisał  Mar 12, 2020

Zainteresowanie rolników uprawą gryki wciąż rośnie. Pomimo stosunkowo niewielkich wymagań pokarmowych, roślina ta jest jednak wrażliwa na niedobór wody. Stąd wniosek samorządu rolniczego do ministra rolnictwa o objęcie monitoringiem suszy gryki.

Uprawa gryki na terenie całego kraju z roku na rok się zwiększa. W 2015 r. uprawiano ją na ponad 58,5 tys. ha, natomiast w 2018 wynosiła już ponad 78 tys. ha. Tendencję wzrostową powierzchni uprawy potwierdza także Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. Według Ośrodka, w związku z rosnącym zainteresowaniem produkcją ekologiczną rośnie również liczba gospodarstw chętnych do uprawy gryki, która spełnia wiele norm technologicznych, jakie wymagane są w gospodarstwie ekologicznym.

Chociaż gryka ma relatywnie małe wymaganie pokarmowe, jest jednak wrażliwa na suszę. Wymaga gleb o zwiększonej ilości wody, a największe zapotrzebowanie występuje od siewu do końca kwitnienia. W okresie wiosennym można już zauważyć niedobory wody spowodowane brakiem okrywy śnieżnej, co w uprawie gryki szczególnie w okresie kwitnienia powoduje zamieranie zawiązków.

W związku z tym zwrócono się o pilne podjęcie działań mających na celu włączenie uprawy gryki do monitoringu suszy rolniczej, aby usprawnić i przyspieszyć szacowanie strat w gospodarstwach, na terenie których wystąpi susza.

(rup) jp / Źródło: KRIR

reklama