logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

16.2°C

Przybywa pryszczarka kapustnika w rzepaku fot. Paweł Pąk

Przybywa pryszczarka kapustnika w rzepaku

Napisał  Kwi 30, 2020

Na roślinach rzepaku można zaobserwować coraz liczniej pojawiające się muchówki pryszczarka kapustnika. Wylot muchówek pryszczarka kapustnika następuje najczęściej w początkach kwitnienia rzepaku.

Owad ma znaczenie gospodarcze wraz z chowaczem podobnikiem, który ułatwia mu składanie jaj w łuszczynach. Łuszczyny rzepaku opanowane przez pryszczarka kapustnika przedwcześnie żółkną, nabrzmiewają, kurczą się i pękają. Skutkiem tego jest osypywanie się nasion.

Liczebność tego szkodnika można określić metodą strząsania do czerpaka. Próg ekonomicznej szkodliwości dla pryszczarka kapustnika wynosi – 1 pryszczarek kapustnik na 1 roślinie, natomiast przy silnym wystąpieniu chowacza podobnika – 1 pryszczarek kapustnik na 3-4 roślinach (0,25-0,3 muchówek/1 roślinę).

Wartością progową jest również stwierdzenie średnio 5 uszkodzonych łuszczyn na 1 roślinie.Obserwacje najlepiej jest przeprowadzać w godzinach rannych lub wieczornych, kiedy muchówki są mało ruchliwe. W tym celu analizujemy, w zależności od wielkości pola od 100 do 150 roślin pobierając je w różnych punktach wybierając losowo po 10 sztuk.

Do wybranych roślin podsuwa się krawędź czerpaka, a następnie szybkim ruchem przechyla się roślinę do czerpaka i kilkakrotnie potrząsa. Należy obliczyć średnią liczbę muchówek na 1 roślinie.

(rup) pp / Źródło: IOR

reklama