23,6°C

reklama
reklama

Czerwcowe problemy na polach, czyli walka z chorobami i szkodnikami

Napisał  Cze 03, 2020

Czerwiec to intensywny czas ochrony roślin zbożowych i rzepaku przed chorobami i szkodnikami. Bardzo ważna jest teraz regularna obserwacja upraw w celu stwierdzenia insektów bądź porażenia chorobą, bowiem niektóre z nich w istotny sposób przyczyniają się do obniżenia plonów.

Czerwiec to miesiąc intensywnej ochrony upraw. Szczególnie należy prowadzić systematyczne obserwacje pól pod kątem mączniaka, rdzy, septoriozy (pszenica ozima, pszenżyto) oraz szkodnika jakim jest skrzypionka zbożowa - w zbożach jarych. Z monitoringu Instytutu Ochrony Roślin wynika, że obecnie na plantacjach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego widać rośliny z objawami rdzy żółtej oraz brunatnej plamistości liści. Na roślinach żyta można zaobserwować objawy porażenia mączniakiem prawdziwym, a na łodygach rzepaku objawy wskazujące na porażenie roślin przez zgniliznę twardzikową oraz przez szarą pleśń. Szczególnie ważna w uprawach zbóż jest teraz ochrona liścia flagowego i kłosów w zbożach ozimych i pszenicy jarej, gdyż to one decydują w dużej mierze o wysokości i jakości plonu tych zbóż.

Przeprowadzając obserwację stanu upraw na własnej plantacji, czy i w jakim stopniu nastąpiła infekcja chorób, należy wejść w łan i rozgarniając rośliny sprawdzić, czy na pędach i liściach pojawił się biały mączysty nalot - mączniak prawdziwy; jeśli jest, oznaczać to będzie większe zagrożenie ze strony innych chorób. W przypadku stwierdzenia mączniaka na górnych liściach należy rozpatrzyć możliwość oprysku fungicydem - zwłaszcza jeśli nasilenie jego na górnych liściach jest dość duże. Ponadto należy pobrać kilka górnych liści pszenicy i obejrzeć pod światło, czy są one jednolicie wybarwione (ciemnozielony kolor) i czy nie pojawiły się jasne punkty na blaszkach liściowych - punkty takie świadczą, że zarodniki chorób grzybowych wniknęły do wnętrza blaszek liściowych. Duża ilość kropek na roślinach w połączeniu z chłodną i wilgotną pogodą stanowi bardzo duże zagrożenie dla szybkiego rozwoju grzyba. Na plantacjach rokujących wysokie plony, tj. powyżej 6 ton, należy wykonać oprysk fungicydem systemicznym w pełnej dawce. Mała ilość kropek i chłodna wilgotna pogoda oznacza niski poziom infekcji, ale wzrastający poziom zagrożenia. Należy wówczas systematycznie monitorować, czy i w jakim stopniu wzrasta ilość punktów wniknięcia zarodników, a także rozwój samych grzybów. W przypadku wzrostu zagrożenia na plantacjach o plonach powyżej 6 ton należy wykonać zabieg. Gdy na roślinach występuje mała ilość kropek, a pogoda jest ciepła i sucha, istnieje niewielkie zagrożenie rozprzestrzenienia się choroby. Nie wykonujemy wówczas zabiegów, jednak należy w dalszym ciągu prowadzić regularne obserwacje. Duża ilość kropek na roślinach w połączeniu z suchą i ciepłą pogodą oznacza duże potencjalne zagrożenie na plantacjach rokujących plony powyżej 6 ton. W takim przypadku wskazany jest zabieg fungicydem systemicznym w zmniejszonej dawce – ok. 50% pełnej dawki.

Taką obserwację powinno się prowadzić we wszystkich gospodarstwach, ale decyzje o opryskach powinny być różne w zależności od przewidywanego poziomu plonowania. Wynika to stąd, że opłacalność takich zabiegów jest różna - tym wyższa, im wyższe są możliwości plonowania danej plantacji. W praktyce oznacza to, że gdy przewiduje się plony poniżej 4 ton z ha, przyrosty plonu z tytułu pełnej ochrony grzybowej są małe, rzędu 1-5 dt/ha, podczas gdy na polach rokujących powyżej 6 ton mogą być rzędu 10-20 dt/ha. Górne granice przyrostu plonów występują w latach o większej ilości opadów i umiarkowanej temperaturze w okresie maja i czerwca.

Jeśli nie zamierzamy stosować zabiegów profilaktycznych, a nastawiamy się na zwalczanie chorób pszenicy w zależności od osiągnięcia progów szkodliwości, musimy czekać na ujawnienie oznak chorobowych i ocenić wielkość porażenia przez daną chorobę. Ewentualnych oprysków dokonujemy przy niższych temperaturach i przy bezwietrznej pogodzie. Najlepiej w dzień pochmurny lub pod wieczór.

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza / Instytut Ochrony Roślin

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama