0.9°C

Drugi rok z rzędu w uprawach kukurydzy pojawił się skoczek kukurydziany

Napisał  Lip 13, 2020

W polowej stacji doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin zaobserwowano liczne osobniki dorosłe i larwy różnych stadiów skoczka kukurydzianego oraz uszkodzenia roślin spowodowane przez tego szkodnika.

Na liściach, szczególnie niżej położonych widoczne są liczne białe plamki, niekiedy o gwiaździstym kształcie, często ułożone w ciągu - jedna za drugą. Powstają one w wyniku wysysania soków roślinnych przez skoczka, na miejsce których do tkanek rośliny dostaje się powietrze.

Skoczek kukurydziany jest nowym gatunkiem szkodnika w Polsce. W większym nasileniu wystąpił dopiero w ubiegłym roku w południowej i zachodniej Polsce. Jego pojawienie się w kraju na uprawach kukurydzy może być spowodowane powszechnie obserwowanymi zmianami klimatycznymi, które sprzyjają gatunkom ciepłolubnym.

W Unii Europejskiej, w tym w Polsce, skoczek kukurydziany nie podlega obowiązkowi zwalczania, jednak może stać się szkodnikiem kukurydzy oraz przenosić wirusy patogeniczne dla tej rośliny. Wymagane są dalsze badania na temat tego szkodnika, a zwłaszcza ocena potencjalnej wielkości szkód, które jest w stanie on wywoływać w naszym kraju.

(rup) kp / Źródło: IOR

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia