logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

18.8°C

Przędziorek chmielowiec atakuje uprawy fot. Paweł Pąk

Przędziorek chmielowiec atakuje uprawy

Napisał  Lip 31, 2020

Przędziorek chmielowiec to szkodnik o wyjątkowo dużym potencjale rozrodczym. W ostatnim czasie zaczął pojawiać się na plantacjach buraka.

Objawy żerowania przędziorka chmielowca mogą być mylone np. z niedoborem niektórych składników pokarmowych, takich jak magnez. Na dolnej stronie liści można dostrzec delikatne oprzędy, a przy pomocy lupy również żerujące szkodniki. Migrację przyspieszają także silne wiatry, podczas których mogą przenosić się pojedyncze osobniki w głębiej położone części plantacji. Powierzchnie żerowania stopniowo obejmują coraz większe obszary pola.

Zalecane jest systematyczne monitorowanie obrzeży plantacji i natychmiast po stwierdzeniu występowania pierwszych przędziorków wykonanie zabiegu na obrzeżach pola preparatem Ortus 05 SC 1,5 l/ha + Slippa 0,05%. Ważne żeby zastosować większą ilość wody 400l/ha (zalecenia zawarte w etykiety ŚOR).

W bieżącym tygodniu przędziorki pojawiły się na plantacjach buraka na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (okolice Włocławka) oraz województwa wielkopolskiego (rejony Nowego Tomyśla, Grodziska Wielkopolskiego, Kościana, Śremu, Borku Wielkopolskiego i Gostynia).

(rup) kp / Źródło: IOR

reklama