23,6°C

reklama
reklama

Zwiększa się zasięg suszy w uprawach

Napisał  Sie 24, 2020

Brak opadów oraz wysoka temperatura powietrza spowodowały zwiększenie się deficytu wody w glebie. Największe niedobory wody dla roślin uprawnych występują w północno-zachodniej Polsce.

Według najnowszego raportu suszowego IUNG, susza aktualnie obejmuje już wszystkie województwa Polski. Jedynie w południowych częściach województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz mazowieckiego notowany jest nadmiar wody.

Obecnie coraz większy deficyt wody występuje w uprawach:
- kukurydzy na kiszonkę - suszę w tych uprawach odnotowano w 870 gminach Polski (35,12% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 383 gmin z wystąpieniem suszy, tj. o 15,46 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania. Odnotowano ją we wszystkich województwach na powierzchni 7,91% gruntów ornych, tj. o 4,71 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

- kukurydzy na ziarno - suszę w tych uprawach odnotowano w 826 gminach Polski (33,35% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 358 gmin z wystąpieniem suszy, tj. o 14,46 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie.

Odnotowano ją w 15 województwach (oprócz lubelskiego) na powierzchni 7,18% gruntów ornych, tj. o 4,17 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.- krzewów owocowych – susza wystąpiła w 644 gminach Polski (26,00% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zwiększenie gmin z wystąpieniem suszy o 12,39 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie. Odnotowano ją w 12 województwach (oprócz lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego) na powierzchni 6,99% gruntów ornych, tj.o 4,44 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

- roślin strączkowych - susza wystąpiła w 540 gminach Polski (21,80% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zwiększenie liczby gmin z wystąpieniem suszy o 266, tj. o 10,74 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania. Wystąpiła w 12 województwach (oprócz lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego) na powierzchni 4,33% gruntów ornych, tj. o 2,72 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

- ziemniaka – suszę odnotowano w 363 gminach Polski (14,65% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 299 gmin z wystąpieniem suszy, tj. o 12,07 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania. Odnotowano ją w 11 województwach (lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i mazowieckiego) na powierzchni 2,27% gruntów ornych, tj. o 2,12 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

- warzyw gruntowych – susza wystąpiła w 266 gminach Polski (10,74% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zwiększenie o 174 gmin z wystąpieniem suszy, tj. o 7,03 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie. Susza wystąpiła w 10 województwach (zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, łódzkie) na powierzchni 1,28% gruntów ornych, tj. o 1,01 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

- tytoniu – susza wystąpiła w 191 gminach Polski (7,71% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 120 gmin z wystąpieniem suszy, tj. o 4,84 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania. Odnotowano ją w 9 województwach (zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, łódzkie) na powierzchni 1,00% gruntów ornych, tj. o 0,78 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

- chmielu – suszę odnotowano w 190 gminach Polski (7,67% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 157 gmin z wystąpieniem suszy, tj. o 6,34 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania. Odnotowano ją w 9 województwach (zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, łódzkie) na powierzchni 0,74% gruntów ornych.

- buraka cukrowego – suszę odnotowano w 69 gminach Polski (2,79% gmin kraju) w 6 województwach (zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, warmińsko-mazurskie) na powierzchni 0,41% gruntów ornych.

- drzew owocowych – suszę odnotowano w 11 gminach Polski (0,44% gmin kraju), na terenie 2 województw: zachodniopomorskiego i lubuskiego.

(rup) jp / Źródło: IUNG

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama