30,6°C

reklama
reklama
Rozsadę pomidora można już wsadzać do gruntu fot. TK

Rozsadę pomidora można już wsadzać do gruntu

Napisał  Maj 12, 2021

Warunki pogodowe w ostatnich dniach pozwoliły na pierwsze wysadzenia rozsady pomidora gruntowego. Większość plantatorów rozpoczęła sadzenie rozsady na uprzednio przygotowanych polach.

Pomidor dobrze rośnie na lessach, madach nadrzecznych, a także na przepuszczalnych czarnoziemach i zmineralizowanych glebach torfowych. Na lżejszych glebach pomidor owocuje wcześniej, a rośliny są odporniejsze na choroby. Do uprawy pomidorów nie nadają się gleby zlewne, o wysokim poziomie wód gruntowych, które cechuje niska temperatura i późne nagrzewanie się wiosną.

Planując uprawę pomidora należy zapewnić roślinom stanowisko pozbawione szkodliwych agrofagów oraz chwastów (zwłaszcza trwałych, takich jak np. perz, powój czy ostrożeń). Z uwagi na migrację agrofagów z jednej plantacji na drugą należy unikać sąsiedztwa uprawy ziemniaków i pomidorów. Zagrożenie sprawiają przede wszystkim patogeny, które mogą zimować w glebie. Wybierając pole pod uprawę pomidora należy wiedzieć, jakie herbicydy stosowano w poprzedniej uprawie, aby uniknąć efektu fitotoksyczności.

Dobrymi przedplonami dla pomidora są zboża oraz rośliny bobowate i ich mieszanki ze zbożami, także koniczyna oraz seler, burak, cebula, ogórek i wczesne warzywa kapustne. Optymalny odczyn gleby do uprawy pomidora powinien wynosić pH 5,5–6,5. Warto też pamiętać o odpowiedniej zasobności gleby w wapń, ponieważ jego niedobór w uprawie pomidora prowadzi do występowania choroby fizjologicznej – suchej zgnilizny wierzchołków owoców.

Aby cieszyć się prawidłowym wzrostem roślin po posadzeniu na miejsce stałe należy posadzić dobrej jakości rozsadę. Taka rozsada powinna być wyrównana pod względem wielkości, mieć zdrowy system korzeniowy, prawidłowo wykształcony pęd i nieuszkodzony stożek wzrostu. Powinna też być niezwiędnięta i niezżółknięta, bez uszkodzeń fizjologicznych, chemicznych i słonecznych, wolna od chorób i szkodników. Taka roślina powinna być niezbyt gruba, ale z silną łodygą, z dobrze zabarwionymi liśćmi. Powinna mieć 5–7 rozwiniętych liści, wysokość 15–30 cm oraz nierozwinięte kwiaty w pierwszym gronie. Sadzenie kwitnącej rozsady prowadzi do obniżenia plonu wczesnego i ogólnego.

Przed wysadzeniem rozsady w pole należy ją zahartować. Hartowanie trwa około 7 dni i polega na ograniczaniu podlewania oraz intensywnym wietrzeniu. Dobrze zahartowana rozsada jest bardziej wytrzymała na przymrozki, szybciej się przyjmuje i szybciej rozpoczyna ponowny wzrost.

(rup) jp / Źródło: WIR

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama