30,6°C

reklama
reklama

W zbożach zaczynają pojawiać się jaja skrzypionek

Napisał  Maj 18, 2021

Na plantacjach zbóż odnaleźć już można liczne jaja skrzypionek, co zapowiada pojawienie się w niedalekiej przyszłości larw tych szkodników.

Dla zbóż szkodliwa jest działalność chrząszczy skrzypionek, żerujących na liściach. Polega ona na niszczeniu tkanki miękiszowej liści w wyniku czego powstają wyraźne, podłużne otwory wzdłuż nerwów w różnych partiach liścia.

Stadium szkodliwym są głównie larwy, które niszczą górną skórkę liścia i tkankę miękiszową, natomiast skórka dolna pozostaje nieuszkodzona. Po pewnym czasie dolna skórka blaszki liściowej zasycha i bieleje. W wyniku żerowania skrzypionek liście zbóż zabrudzone są lepką substancją i kałem larw.

Ustalenie terminu zabiegu chemicznego zwalczania larw skrzypionek należy przeprowadzać w oparciu o lustrację pół w celu stwierdzenia liczebności szkodników. Stwierdzenie 10-15 chrząszczy na 1m² w uprawach pszenicy ozimej daje podstawę do przewidywania większej liczebności larw na obserwowanej plantacji.

Powtórną lustrację należy przeprowadzić w czasie wylęgu larw. Powinna ona dać odpowiedz co do lokalizacji miejsca masowego ich wystąpienia i szacunkowej liczebności. Dla określenia liczebności szkodnika należy przeprowadzić obserwacje na obecność larw. W tym celu należy w zależności od wielkości pola analizować od 100 do 150 źdźbeł w różnych punktach pola po 10 źdźbeł wybranych losowo.

Ekonomiczny próg szkodliwości wynosi 1-2 larwy na 1 źdźble pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta, oraz 1 larwa na 2-3 źdźbła jęczmienia ozimego i jarego, pszenicy jarej, pszenżyta jarego i owsa.

Zwalczanie skrzypionek przeprowadza się w okresie kiedy na plantacjach zbóż obserwowane są larwy wielkości około 4 mm z najwcześniej złożonych jaj i jednocześnie następuje masowy wyląg larw z masowo składanych jaj. Oba stadia rozwojowe określają optymalny termin zwalczania skrzypionki.

Do zwalczania skrzypionek można zastosować np.: Alpha Gold 100 EC, Alfazot Extra 100 EC, Ammo Super 100 EW, Bulldock 025 EC, Danadim 400 EC, Danadim Progress 400 EC, Fastac 100 EC, Fury 100 EW, Golden Alpha 100 EC, Karate Zeon 050 CS, Kung-Fu 050 CS, Minuet 100 EW, Nurelle Max 515 EC, Patriot 100 EC, Pilar-Alfacypermetryna 100 EC, Pilar-Lambda-Cyhalotryna 050 CS, Rage 100 EW, Rapid 060 CS, Sumi-Alpha 050 EC, Talstar 100 EC, Titan 100 EW.

(rup) jp / Źródło: IOR

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama