30,6°C

reklama
reklama
Podkarpacie: Rozpoczęły się wyloty wiosennego pokolenia motyli ćmy bukszpanowej fot. IOR

Podkarpacie: Rozpoczęły się wyloty wiosennego pokolenia motyli ćmy bukszpanowej

Napisał  Cze 08, 2021

Ćma bukszpanowa nie ma litości. W krótkim czasie potrafi ogołocić z liści krzew bukszpanu – w rezultacie po roślinie zostaje tylko wspomnienie. Instytut Ochrony Roślin ostrzega, że aktualnie rozpoczął się wylot wiosennego pokolenia motyli tego szkodnika w województwie podkarpackim.

W województwie podkarpackim rozpoczęły się wyloty wiosennego pokolenia motyli ćmy bukszpanowej. Szczególnie teraz należy zintensyfikować obserwacje roślin celem ich zabezpieczenia przed nowym pokoleniem gąsienic szkodnika. W jaki sposób można to zrobić?

Przede wszystkim ważna jest systematyczna obserwacja roślin od kwietnia do października. W naszych warunkach klimatycznych ćma bukszpanowa potrafi dać nawet trzy pokolenia rocznie, zatem prawdopodobnie kolejne pokolenia pojawią się późnym latem oraz jesienią.

W pierwszym etapie walki z ćmą bukszpanową można wykorzystać pułapki feromonowe. Wydzielają one zapach, który zwabia samce motyli ćmy. Po wejściu do pułapki ćma nie jest w stanie już się stamtąd wydostać i ginie. W ten sposób nie dochodzi do rozmnażania się szkodnika.

W celu zwalczenia ćmy bukszpanowej można zastosować również mechaniczne środki, które polegają na polewaniu go zimną wodą – gąsienice powinny wówczas spaść na ziemię. Zabieg ten jednak należy wykonywać w pochmurne dni lub gdy roślina znajduje się w cieniu. W przeciwnym razie pozostaje zbieranie lub strząsania ich z krzewu. Gdy ekologiczne środki zawodzą, pozostaje sięgnąć po chemię. Z jakich aktualnie insektycydów na rynku możemy skorzystać w celu ochrony krzewów bukszpanu?

Mospilan 20 SP – zawiera acetamipryd, działa miażdżąco na układ nerwowy niektórych owadów. Co ważne, jest bezpieczny dla pszczół, jednak oprysk najbezpieczniej wykonać wieczorem.

Polysect 005 SL – zawiera acetamipryd, działa podobnie jak Mospilan 20 SP. Pierwsze efekty widać po 24 godzinach.

Lepinox Plus – jest ekologicznym środkiem ochrony roślin, zawiera substancję czynną bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, szczep EG 2348 (związek mikrobiologiczny). Bakterie znajdujące się w preparacie wytwarzają białka, które aktywowane są w przewodzie pokarmowym gąsienic. Po spożyciu ich, zainfekowane gąsienice przestają żerować i giną w ciągu 72 godzin. Środek jest najskuteczniejszy w początkowej fazie rozwoju gąsienic.

(rup) jp

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama