21,3°C

reklama

Aktualności

  1. dopłaty / dotacje / kredyty / ubezpieczenia
reklama
Mszyce na plantacjach buraka cukrowego! fot. Adobe Stock

Mszyce na plantacjach buraka cukrowego!

Napisał  Cze 11, 2021

Na plantacjach buraka cukrowego stwierdza się już naloty mszyc. Ich żerowanie może wtórnie przyczynić się do znacznego obniżenia plonu, dlatego w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości nie ma co zwlekać z opryskiem.

Objawem żerowania są skręcone, pomarszczone i zdeformowane liście. Należy pamiętać, że mszyce bytują na spodniej stronie liści. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na młode liście, które są często naturalnie pomarszczone, a jednocześnie są najchętniej zasiedlane przez mszyce. Żerujące na blaszce liściowej mszyce wysysają soki komórkowe, w wyniku czego rośliny słabiej rosną.

Dużym zagrożeniem dla plantacji są również choroby wirusowe buraka przenoszone przez mszyce, np. wirus nekrotycznej żółtaczki buraka, wirus łagodnej żółtaczki buraka. Porażone tymi chorobami rośliny słabiej się rozwijają, co w efekcie końcowym prowadzi do zmniejszenia wielkości i jakości uzyskiwanego plonu.

Zaleca się wykonywanie lustracji upraw buraka cukrowego. W przypadku stwierdzenia przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości, tzn. zasiedlania 15% roślin przez mszyce, należy wykonać zabieg ochrony insektycydowej, najlepiej z zastosowaniem odpowiedniego adiuwantu.

Insektycydy zarejestrowane do ochrony plantacji buraka cukrowego przed mszycami:
- Closer (sulfoksaflor, zw. z grupy sulfoksymin 120 g/l), dawkowanie: 0,2 l/ha. Środek dopuszczony do użytku czasowo, tj. od 19.04 do 16.08.2021 r.
- Decis Mega 50 EW (deltametryna, pyretroid 50 g/l), dawkowanie: 0,1-0,2 l/ha.

(rup) jp / Źródło: KSC

Udostępnij:

Skomentuj