20,7°C

reklama

Aktualności

  1. dopłaty / dotacje / kredyty / ubezpieczenia
reklama
W sadach obecna już nasionnica trześniówka fot. Adobe Stock

W sadach obecna już nasionnica trześniówka

Napisał  Cze 14, 2021

Wraz ze wzrostem temperatury powietrza, na żółtych tablicach umieszczonych w sadach odnotowano pierwsze osobniki nasionnicy trześniówki. Sukces w zwalczeniu tego inwazyjnego szkodnika uzależniony jest od precyzyjnie dobranego terminu oprysku.

Wylot much nasionnicy trześniówki rozpoczyna się w końcu maja lub na początku czerwca i trwa do połowy lipca. Jest on bardzo zróżnicowany w zależności od czynników atmosferycznych, rodzaju gleby i ukształtowania terenu. Samice składają jaja w miękisz owocu, najczęściej blisko szypułki. W miejscu złożenia jaja widoczny jest nacięcie w kształcie przecinka. Jaja składane są najpierw na odmianach wcześniej dojrzewających (od 2 tygodnia), a potem na odmianach późniejszych. Samica składa około 30 jaj.

Larwy wylęgają się po 10 dniach i żerują w owocach, gdzie przechodzą cały rozwój larwalny. Następnie opuszczają owoce, wypadają na glebę wciskają się między grudki gleby i tworzą kokony poczwarkowe zwane bobówkami. Owad dorosły to czarna, błyszcząca muchówka długości 4-5 mm z żółto-pomarańczową tarczką między nasadami skrzydeł. Jej skrzydła są przeźroczyste z cienkimi poprzecznymi czarnymi pasami. Larwa jest beznoga biała, pod koniec rozwoju osiąga długość około 4 mm.

Nasionnica trześniówka powoduje tzw. robaczywienie owoców. Owoce robaczywe w miejscu złożenia jaja i rozwijania się larwy są na ogół lekko wklęśnięte i miękkie. Nasionnica wyrządza znacznie większe szkody w sadach czereśniowych (do 100% owoców) niż wiśniowych (około 30%), jednak ze względu na trudność oddzielenia zdrowych owoców od robaczywych, może skutkować dyskwalifikacją całego plonu handlowego. Często jednak obecność larw można stwierdzić dopiero po przekrojeniu owocu lub w trakcie przygotowywania przetworów.

Próg zagrożenia stanowią 2 odłowione muchy średnio na pułapkę. Walka z nasionnicą nie jest prosta, a powodzenie w jej zwalczaniu uzależnione są od terminu oprysku. Zabiegi zwalczające wykonuje się w okresach intensywnego lotu much wyznaczonego na podstawie ich odłowu na żółte pułapki lepowe. Na odmianach późno dojrzewających najczęściej istnieje konieczność wykonania 2 lub 3 opryskiwań.

Terminy oprysków przypadają najczęściej na koniec pierwszej i trzecią dekadę czerwca, jednak termin ten może ulegać zmianie w poszczególnych latach w zależności od warunków pogodowych. Oprysk na nasionnicę trześniówkę należy przeprowadzić w ciągu 7-9 dni po wylocie pierwszych much i następnie ponownie po około 2 tygodniach, podczas kolejnego nasilenia lotu.

Do zwalczania nasionnicy trześniówki można wykorzystać Exirel 100 SE zawierający substancję czynną cyazypyr. Preparat ten działa zarówno doraźnie, jak i zapobiegawczo ochraniając plantację przed muchówkami przez okres do 3 tygodni. Innym insektycydem, po który można sięgnąć jest Mospilan 20 SP.

(rup) jp / Źródło: IOR

Udostępnij:

Skomentuj