21,3°C

reklama

Aktualności

  1. dopłaty / dotacje / kredyty / ubezpieczenia
reklama

Przędziorki w uprawach buraka nadal niebezpieczne

Napisał  Lip 21, 2021

Przędziorek chmielowiec to szkodnik o wyjątkowo dużym potencjale rozrodczym. W ostatnim czasie jego występowanie na plantacjach buraka zaczęło przybierać na sile.

W ostatnim tygodniu stwierdzono masowe występowanie przędziorka chmielowca na plantacjach buraka cukrowego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (powiat brodnicki), wielkopolskiego (powiaty: gnieźnieński, nowotomyski, grodziski, kościański, leszczyński, krotoszyński, pleszewski, ostrowski i kolski), warmińsko-mazurskiego (powiat iławski i ostródzki) oraz lubelskiego (powiat tomaszowski i hrubieszowski).

Objawy żerowania przędziorka chmielowca mogą być mylone np. z niedoborem niektórych składników pokarmowych, takich jak magnez. Na dolnej stronie liści można dostrzec delikatne oprzędy, a przy pomocy lupy również żerujące szkodniki. Migrację przyspieszają także silne wiatry, podczas których mogą przenosić się pojedyncze osobniki w głębiej położone części plantacji. Powierzchnie żerowania stopniowo obejmują coraz większe obszary pola.

Zalecane jest systematyczne monitorowanie obrzeży plantacji i natychmiast po stwierdzeniu występowania pierwszych przędziorków wykonanie zabiegu na obrzeżach pola preparatem Ortus 05 SC 1,5 l/ha + Slippa 0,05%. Ważne żeby zastosować większą ilość wody 400l/ha (zalecenia zawarte w etykiety ŚOR).

(rup) jp / Źródło: IOR

Udostępnij:

Skomentuj