12.2°C

partnerzy:

reklama

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/server648048/ftp/portal/public_html/components/com_k2/models/item.php on line 877
Czy uprawa chmielu w Polsce jeszcze się odrodzi? © Václav Mach / fotolia

Czy uprawa chmielu w Polsce jeszcze się odrodzi?

Napisał  Sie 26, 2016

Wielkimi krokami nadchodzi czas zbioru chmielu. Według rokowań tegoroczne zbiory będą duże, bo warunki pogodowe jak dotąd sprzyjają. Jednak tylko nieliczni producenci mogą mieć powody do radości.

Dotyczy to zdecydowanej mniejszości tych plantatorów, którzy nie podpisali umów kontraktacyjnych – za kilogram chmielu mogą dostać niemalże dwa razy więcej niż producenci, których obowiązują umowy kontraktacyjne.

Dla nich cena za kilogram tego surowca nie zmieniła się od kilku lat i obecnie wynosi 12-13 zł. W przyszłych latach również nie będą oni mogli liczyć na podwyżkę, gdyż cenę w dalszym ciągu będą trzymały umowy kontraktacyjne. Wysokie ceny poza kontraktacją to efekt rosnącego spożycia piwa, a więc i wyższe zapotrzebowanie na surowiec.

Areał uprawy chmielu w Polsce z roku na rok zmniejsza się. Aktualnie jest on uprawiany na powierzchni około 1500 ha, głównie w województwie lubelskim. Z 1 ha otrzymuje się średnio 1,6 tony chmielu, a koszty produkcji są wysokie. Jak podkreślają plantatorzy, zyski z uprawy tego surowca są niewielkie i wynoszą średnio 2 zł z 10 zł., zmuszając tym samym do posiadania dodatkowego źródła dochodu, gdyż z samej produkcji chmielu trudno byłoby się utrzymać.

Nadzieją na odrodzenie się uprawy chmielu może stać się powracająca moda na małe lokalne browary, warzące piwo w tradycyjny sposób. Wzrastająca świadomość konsumencka, odchodzenie od pospolitego, produkowanego na masową skalę piwa mogącego leżeć na sklepowej półce przez wiele miesięcy na rzecz nowych, oryginalnych smaków i stosunkowo krótkiego okresu przydatności do spożycia spowodują, że uprawa chmielu zacznie wracać do łask.

Z pewnością nie nastąpi to szybko, jednak sprzedaż piwa z małych browarów stale rośnie i nic nie wskazuje na to, aby tendencja ta w przyszłych latach miała się zmienić.

(rup) jm
opr. na podstawie AgroBiznes


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/server648048/ftp/portal/public_html/templates/ts_dailytimes/html/com_k2/templates/default/item.php on line 437
reklama reklama