24.3°C

Zasięg suszy rolniczej zmniejszyła się w stosunku do poprzednich okresów raportowania, jednak wciąż odnotowuje się ją w ośmiu rodzajach upraw.
Minister rolnictwa zapowiada premiowanie działań mających na celu zatrzymanie wody w glebie. Jednak, póki co, rolnicy chcący skorzystać z programu małej retencji przechodzą „drogę przez mękę” by uzyskać pozwolenie wodno-prawne w celu zaopatrzenia gospodarstwa w wodę.
Choć w porównaniu do poprzedniego raportu zasięg suszy w uprawach zmniejszył się, IUNG w dalszym ciągu stwierdza niedobory wody w dziewięciu rodzajach upraw.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji przypomina, że Od 13 sierpnia producenci rolni, których gospodarstwa zagrożone są utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami spowodowanymi przez epidemię COVID-19 oraz ci, którzy nie otrzymali tzw. pomocy suszowej za 2019 r. mogą ubiegać się o wparcie finansowe.
Z najnowszego raportu suszowego IUNG wynika, że przybywa obszarów z suszą rolniczą. Obecnie jest ona notowana w 11 województwach i 13 rodzajach upraw.
Choć mamy już połowę sierpnia 2020, wielu rolników nie otrzymało jeszcze wypłat pomocy suszowej za 2019. Rząd obiecał, a pieniędzy jak nie było, tak nie ma – skarżą się rolnicy.
W stosunku do poprzedniego okresu raportowania, na terenie Polski zwiększeniu uległ obszar, na którym występuje deficyt wody. IUNG stwierdza wystąpienie suszy rolniczej w dziesięciu województwach.
W dalszym ciągu w północno-zachodniej Polsce występuje brak dostatecznej ilości opadów, powodując duże niedobory wody w glebie na tym terenie. Na południu i wschodzie kraju mamy w tej chwili do czynienia z nadmiarem wody.
Minister rolnictwa podtrzymuje wcześniejsze zapowiedzi o wypłacie rolnikom należnych środków za straty spowodowane ubiegłoroczną suszą pomimo wyczerpania się krajowego limitu pomocy de minimis w 2020 r.
– Nie jest prawdą, że nie ma środków na pomoc suszową. Te pieniądze są zabezpieczone, ale Komisja Europejska zabroniła realizacji tej pomocy w formule de minimis – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
reklama reklama

Ogłoszenia

 
Sprężarka
Sprężarka
1000 PLN
test
test
10000 PLN
 

RSS Module