25.1°C

– Nie jest prawdą, że nie ma środków na pomoc suszową. Te pieniądze są zabezpieczone, ale Komisja Europejska zabroniła realizacji tej pomocy w formule de minimis – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
W ciągu kilku najbliższych dni ma zakończyć się realizacja wypłat pomocy suszowej za rok 2019 – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zmniejszeniu uległa liczba gmin oraz procent potencjalnej powierzchni gruntów ornych z suszą rolniczą. W dalszym ciągu jednak brak dostatecznej ilości opadów występuje na obszarze północno-zachodniej Polski, powodując duże niedobory wody w glebie na tym terenie.
W dużej części Europy ostatnie miesiące są jednymi z najbardziej suchych w historii pomiarów opadów. Niedawne nawałnice, prowadzące nawet do lokalnych podtopień, nie wpłynęły na niski poziom wilgotności głębszych warstw gleby. Intensywne opady w dużej mierze spływają od razu do rzek i rowów melioracyjnych, nawilżając tylko warstwę powierzchniową.
W dniu 9 czerwca 2020 roku weszło w życie rozporządzenie wprowadzające publiczną aplikację, w której producent rolny po zalogowaniu się do niej podpisem zaufanym składa wniosek o oszacowanie strat w uprawach rolnych. Co należy wiedzieć o zasadach zgłaszania wniosków przez tę aplikację?
Od dziś, tj. 1 lipca 2020 r. rolnicy, którzy przez suszę lub powódź w 2019 r. ponieśli straty w chowie lub hodowli ryb słodkowodnych, mogą składać wnioski o wsparcie. Nabór potrwa do 15 lipca 2020 r.
- Uznajemy rozwój wsi i rolnictwa za strategiczne zadanie państwa - Te słowa, z podpisanej przez rząd Deklaracji na rzecz rozwoju wsi i rolnictwa, przypomniał dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas podsumowania dwóch lat pracy na tym stanowisku – czytamy w komunikacie prasowym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podsumowujących dwa lata pracy Jana Krzysztofa Ardanowskiego na stanowisku szefa resortu rolnictwa.
Pomimo poprawy warunków wilgotnościowych w Polsce, w dalszym ciągu brak dostatecznej ilości opadów występuje w siedmiu województwach, gdzie utrzymuje się susza rolnicza - wynika z najnowszego raportu IUNG. W okresie od 21 kwietnia do 20 czerwca 2020 rokuśrednia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) wynosiła -1 mm. Wartość ta uległa zwiększeniu o 46 mm w stosunku do poprzedniego okresu. Natomiast w stosunku do pierwszego okresu raportowania nastąpił wzrost KBW o 99 mm.
17 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Ostatnie pojawiające się deszcze mogą nam dawać złudne poczucie bezpieczeństwa, że susza w tym roku może nie okaże się aż tak dotkliwa i poważna, jak wszyscy ogłaszają. Nic bardziej mylnego. Nawet obfite majowe opady nie poprawią stanu hydrologicznego Polski. Skutki suszy odczuje każdy Polak, bo przed zmianą klimatu deszcz nas nie uratuje – informuje WWF w komunikacie prasowym.
Susza rolnicza nadal jest obecna w 11 województwach, jednak warunki wilgotnościowe uległy znacznej poprawie – informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w najnowszym raporcie.
reklama

RSS Module