21,1°C

reklama

Aktualności

  1. dopłaty / dotacje / kredyty / ubezpieczenia
Jak poinformował resort rolnictwa, aplikacja suszowa już działa, zatem rolnicy mogą składać wnioski o oszacowanie strat. Co istotne, można dokonywać zbiorów przed złożeniem wniosku w aplikacji.
Według najnowszego raportu IUNG, w okresie do 20 lipca susza rolnicza obecna była na terenie 15 województw i wystąpiła w 11 uprawach. Suszy nie stwierdzono jedynie w województwie małopolskim.
Aktualnie aplikacja suszowa nie działa, co niepokoi wielu rolników. Jak poinformował resort rolnictwa, dostęp do aplikacji będzie możliwy prawdopodobnie od przyszłego tygodnia.
Do Sejmu trafiła ustawa wprowadzająca zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich w tzw. okresie przejściowym, który będzie obowiązywał we Wspólnej Polityce Rolnej w latach 2021-2022. Projekt zawiera propozycje zmian m.in. w prawie budowlanym, zasadach wymiany korespondencji i składania wniosków w ARiMR, prawie geologicznym i górniczym czy ustawie o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności.
Powiększa się deficyt wody na terytorium Polski. Susza rolnicza objęła swym zasięgiem już wszystkie województwa i została odnotowana w 11 uprawach.
Obecnie susza rolnicza występuje w 15 województwach i 11 uprawach. Największe deficyty wody odnotowano w województwie zachodniopomorskim.
Susza rolnicza swoim zasięgiem obejmuje coraz większe obszary Polski. Obecnie występuje już w siedmiu województwach i czterech uprawach.
W okresie od 1 kwietnia do 31 maja 2021 r. największy deficyt wody występował w województwie zachodniopomorskim. Wśród roślin najbardziej zagrożonych suszą są zboża jare.
Producenci rolni, którzy w swoich gospodarstwach ponieśli szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2020 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych mogą już składać wnioski o udzielenie pomocy. Agencja przyjmuje wnioski od 7 do 30 czerwca 2021 r.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej analizuje bieżącą sytuację pogodową i historyczne dane na podstawie których prognozuje z jakimi warunkami pogodowymi przyjdzie nam się zmierzyć już jutro, za kilka tygodni, czy też miesięcy.

RSS Module