13,1°C

reklama
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej analizuje bieżącą sytuację pogodową i historyczne dane na podstawie których prognozuje z jakimi warunkami pogodowymi przyjdzie nam się zmierzyć już jutro, za kilka tygodni, czy też miesięcy.
Niemal 40% obszarów rolnych i leśnych w Polsce jest ekstremalnie i silnie zagrożonych wystąpieniem suszy rolniczej. Dotychczasowe działania dotyczące gospodarki wodnej nie były ani konsekwentne, ani spójne.
Jeszcze tylko dziś, 28 stycznia, można składać wnioski na dofinansowanie inwestycji chroniących przed suszą. Maksymalna kwota dofinansowania, jaką można otrzymać to 100 tys. zł.
Do 28 stycznia 2021 r. trwa naborów wniosków o wsparcie inwestycji zabezpieczających gospodarstwa przed skutkami suszy. Jakie kryteria trzeba spełnić, aby przystąpić do programu i co można zyskać?
Woda jest zasobem, o który będą toczyły się wojny - mówi rolnik, a zarazem jeden z autorów Ekspertyzy „Woda w rolnictwie”. Ta pogłębiona i wieloaspektowa diagnoza powstała z inicjatywy Koalicji Żywa Ziemia. Została opracowana we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla oraz Fundacją WWF Polska.
W związku z licznymi wnioskami rolników pokrzywdzonymi wypłatą pomocy suszowej 2019 w niepełnej wysokości, izby rolnicze zwróciły się w tej sprawie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Co odpowiedział resort rolnictwa?
W okresie od 1 sierpnia do 30 września 2020 roku suszę stwierdza się już tylko w uprawach rzepaku i rzepiku na terenie dwóch województw.
Według najnowszego raportu IUNG, deficyt wody dla roślin uprawnych uległ zwiększeniu. Na największe niedobory wody narażony jest rzepak i rzepik.
Województwo lubuskie jest doświadczane suszą od 2018 roku. W tym roku najdotkliwiej odczuły ją gospodarstwa w południowej części regionu, gdzie rolnicy odnotowali znaczne straty głównie w uprawie kukurydzy na kiszonkę i ziarno, buraka, ziemniaka oraz w zbożach jarych.
Aktualnie w placówkach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwają dwa równoległe nabory wniosków: jeden dotyczący pomocy suszowej/covidowej, drugi pomocy covidowej. Przedstawiamy różnice w obu działaniach i przypominamy, że skorzystanie z jednego działania, nie wyklucza otrzymania pomocy także w drugim.
reklama
reklama

RSS Module