23,6°C

reklama
Kiedy przyciąć rośliny ozdobne fot. OkiemRolnika.pl

Kiedy przyciąć rośliny ozdobne

Napisał  Mar 28, 2020

Gospodarstwo to już nie tylko budynki inwentarskie i plac dla maszyn. Coraz częściej na polskich wsiach pojawiają się przydomowe ogródki, w których oprócz drzew i krzewów owocowych spostrzec można również rośliny ozdobne.

Iglaki, forsycje, bukszpan, żywopłoty stanowią nierzadki dziś widok ogrodów na wsi. Przypominamy zatem o właściwych terminach cięcia roślin ozdobnych.

Część roślin przycina się już wczesną wiosną, jeszcze przed wznowieniem wegetacji, inne – po kwitnieniu. Nie bez znaczenia jest również funkcja, jaką pełni dana roślina. Żywopłoty z reguły przycina się kilka razy w ciągu sezonu wegetacyjnego, te same pojedyncze rośliny wystarczy podciąć raz.  

Krzewy kwitnące wiosną na pędach zeszłorocznych, czyli: forsycja, lilak, pigwowiec, migdałek trójklapowy, wierzby szczepione na pniu ozdobne z baziek (np. wierzba Iwa, wierzba Kilmarnock), wrzośce, szczodrzeńce i żarnowce, krzewuszka cudowna, karagana syberyjska, tamaryszek drobnokwiatowy, jaśminowce, tawuły kwitnące wiosną (np. tawuła szara, tawuła wczesna, tawuła Thunberga) przycinamy dopiero po kwitnieniu. Pędy skracamy o połowę. Najlepiej zrobić to w chwili, gdy kwiaty zaczynają usychać i opadać. Moment cięcia tych roślin jest ważny o tyle, że jeśli zrobimy to zbyt późno, roślina może nie zdążyć zawiązać pąków na nowych pędach, co w konsekwencji spowoduje słabe kwitnienie w kolejnym roku lub jego brak. 

Drzewa i krzewy kwitnące wiosną na pędach tegorocznych, czyli: budleja Davida, omżyn, dziurawce, lawenda, tawuły japońskie i wierzbolistne, żylistki, róże (rabatowe, wielkokwiatowe, pienne), wrzosy, hortensja drzewiasta i bukietowa, powojniki wielkokwiatowe, derenie, wierzby o ozdobnych pędach (wierzba sachalińska, wierzba purpurowa, wierzba wawrzynkowa), ketmia syryjska, tamaryszek pięciopręcikowy przycinamy wczesną wiosną zanim ruszy wegetacja. Cięcie najlepiej wykonać krótko - do 1/4 długości pędów, co zapewni roślinie ładny pokrój i obfite kwitnienie. Silne cięcie mające na celu odmłodzenie krzewu należy wykonywać co 2-3 lata w przypadku dereni i wierzb, inne – jak budleja Davida wymagają silnego cięcia co roku. 

Drzewa i krzewy iglaste: tuje, cisy, jałowce, świerki przycinamy wczesną wiosną przed wznowieniem wegetacji. Roślin iglastych nie trzeba przycinać co roku, chyba że tworzą żywopłot albo stanowią formy geometryczne. Wówczas należy przycinać je kilka razy w sezonie, jednak z ostatnim cięciem najlepiej uporać się do końca sierpnia tak, by przed nadejściem przymrozków pędy zdążyły zdrewnieć. 

Krzewy o zimozielonych liściach: bukszpan, laurowiśnia, bluszcz pospolity, barwinek pospolity, ognik szkarłatny, mahonia pospolita, trzmielina Fortune`a, zimozielone odmiany irg (np. irga Dammera), ligustr pospolity przycinamy wczesną wiosną przed wznowieniem wegetacji. W przypadku bukszpanu pierwsze cięcie można wykonać również nieco później, gdy roślina wypuści już nowe przyrosty.

Rośliny takie jak różaneczniki, azalie i magnolie nie wymagają cięcia. W razie potrzeby jednak, np. gdy roślina za bardzo się rozrosła, możemy ją przyciąć. Należy jednak pamiętać, że są to rośliny wrażliwe na mróz, dlatego wiosenne cięcie wykonujemy dopiero wtedy, gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków. W przypadku azalii i różaneczników istotne jest natomiast regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, co pobudzi je o obfitego kwitnienia w kolejnych roku.

Brzozy natomiast przycinamy dopiero w czerwcu, gdy roślina ma już rozwinięte liście. Wówczas w roślinie nie krążą już soki. Wcześniejsze cięcie spowoduje nadmierny wyciek soków, który może zaszkodzić drzewu.

(rw) jm

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama