30.7°C

200 lat stadniny koni w Janowie Podlaskim fot. Stadnina Koni w Janowie Podlaskim

200 lat stadniny koni w Janowie Podlaskim

Napisał  Lip 05, 2017

W 2017 roku przypadł jubileusz 200-lecia Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. W programie odbywającego się w maju wydarzenia znalazły się się m.in. galowe parady, konne widowisko przedstawiające historię stadniny, prezentacje koni z polskich hodowli z całego kraju oraz zwiedzanie terenu stadniny.

Goście mogli wziąć udział w widowisku z udziałem koni przedstawiającym w skrócie 200-letnia historię hodowli arabów w Polsce. Inscenizację rozpoczęło wspomnienie powstania stadniny pod okiem pierwszego dyrektora Koniuszego Wielkiego Koronnego Aleksandra Potockiego z Wilanowa w 1817 roku. Spektakl poprowadził widzów przez burzliwą historię wojenną, dalej czasy rozkwitu, aż do współczesności.

Atrakcją uroczystości były też barwne parady z udziałem koni z janowskiej hodowli. Wzięły w nich udział czołowe ogiery, klacze i młode konie czystej krwi arabskiej. Goście mogli też zwiedzić teren stadniny, obejrzeć jej zabytkowe stajnie i przyjrzeć się najbardziej charakterystycznemu budynkowi – neogotyckiej wieży „Zegarowej”. To właśnie ona stanowi symbol janowskiej stadniny.

Podczas uroczystości odsłonięta została tablica upamiętniająca obchody 200-lecia Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. W trakcie jubileuszu przypomniano sylwetkę jej wieloletniego dyrektora, Andrzeja Krzyształowicza. Przy jego popiersiu, znajdującym się na terenie stadniny, złożono kwiaty.

Odbyły się także prezentacje koni z hodowli należących do spółek państwowych zarządzanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Zaprezentowały się stadniny koni z Białki, Walewic, Prudnika, Dobrzyniewa, Nowielic, Michałowa i Gładyszowa, a także stadniny ogierów z Gniezna, Książa i Sierakowa. Konie można było podziwiać podczas pokazów w ręku oraz pod jeźdźcami. Dodatkową atrakcją były pokazy zaprzęgu sportowego, woltyżerki oraz ścieżki huculskiej.

(rw) informacja prasowa Stadniny Koni w Janowie Podlaskim

reklama