16,7°C

reklama
Pieczarki cennym źródłem witaminy D2 fot. Fotolia.com

Pieczarki cennym źródłem witaminy D2

Napisał  Gru 26, 2020

Czasami można spotkać się z opiniami, że grzyby nie są wartościowym źródłem substancji odżywczych. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, nie zgadzają się z tym stereotypem.

Ich zdaniem grzyby, a konkretnie pieczarki mogą być doskonałym źródłem witaminy D2 i opracowali sposób na jej pozyskiwanie.

Dotychczas witamina D2 była czerpana głównie z pleśni i drożdży.

Grzyby trafiają do bioreaktora, gdzie są przerabiane na biomasę. Z niej wydziela się substancja, którą potem naświetla się promieniami UV.

Odkrycie lubelskich naukowców ma wiele praktycznych zastosowań i pojawiają się pierwsze rewolucyjne rozwiązania. Badacze nawiązali już współpracę z jedną z piekarni, która chce wprowadzić na rynek wypieki zawierające farsz grzybowy z witaminą D.

Zdaniem badaczy z lubelskiego uniwersytetu, innymi grzybami, które świetnie nadają się do pozyskiwania witaminy są też boczniaki.

Witamina D daej wiele korzyści dla organizmu człowieka, pełni też wiele kluczowych funkcji, np. pomaga w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystywaniu wapnia i fosforu oraz prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i układu odpornościowego.

Ponadto pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi oraz zdrowych kości i zębów, a także uczestniczy w procesie podziału komórek.

(rup) UP Lublin

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama