24.8°C

1/30

Tłumy na Jarmarku Wielkanocnym w Szreniawie

Napisał  Kwi 14, 2019

Co roku, wraz z nadejściem wiosny w Muzeum w Szreniawie odbywa się Jarmark Wielkanocny. Zwiedzający mogą liczyć na wiele atrakcji związanych z przygotowaniami do obchodów świąt Wielkiej Nocy.

Impreza nawiązuje do tradycji jarmarków, które odbywały się dawniej przed ważnymi świętami w mniejszych i większych miastach. Zwiedzający każdego roku pojawiają się licznie całymi rodzinami – każdy znajdzie tutaj coś interesującego.

Dużym zainteresowanie niezmiennie wzbudzają przedmioty używane przed laty w gospodarstwie domowym, są to m.in. pralki, żelazka i maszyny do szycia. Wystawa, na które zaprezentowano dawne AGD zatytułowano „Porządki jak u babci”.

Podczas Jarmarku Wielkanocnego tradycyjnie można przyjrzeć się pracy twórców ludowych i rzemieślników z różnych regionów kraju oraz zakupić ich wyroby, a także poznać zwyczaje i obrzędy ludowe związane ze zbliżającymi się świętami oraz wiosną.

Szreniawska scena na placu głównym dostarcza gościom wielu wrażeń muzycznych i emocji związanych z konkursami dla publiczności.

Stanowiska handlowe i gastronomiczne rozlokowane są na terenie całego Muzeum. Zorganizowane zostały m.in. warsztaty dla dzieci, podczas których najmłodsi zapoznają się z tradycją przygotowywania koszyczka wielkanocnego. Można własnoręczne zrobić wszystko, co potrzebne jest do „święconki”.

Wiosna to również czas budzącej się do życia przyrody i ludowych tradycji rolniczych związanych z początkiem prac polowych. W związku z tym podczas jarmarku w Szreniawie organizowane są pokazy wiosennych prac polowych.

Program imprezy zawiera:
- występy zespołu folklorystycznego Wielkopolanie,
- Z krainy operetki i musicalu - artyści scen poznańskich,
- koncert folk-rockowego zespołu Krambabula (14.04),
- koncert Wszystkie barwy wiosny od pasji do beztroski w wykonaniu Poznańskiego Chóru Polihymnia,
- wielkanocne przedstawienie teatralne dla dzieci,
- pokazy tradycyjnego zdobienia jajek,
- pokazy wiosennych prac polowych z wykorzystaniem siły pociągowej zwierząt,
- zabawy i konkursy dla publiczności,
- wystawa starego sprzętu gospodarstwa domowego „Porządki jak u babci”

Liczne atrakcje przygotowano dla najmłodszych:
- zdobienie mazurków,
- warsztaty wyrobu palemek,
- zdobienie pisanek różnymi technikami,
- wyplatanie koszyczków z wikliny,
- malowanie serwetek wielkanocnych,
- krzyżówka z jajem – zabawa edukacyjna,
- papierowe zajączki.

Frekwencja na tegorocznym Jarmarku Wielkanocnym w Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie, pokazuje, że niezmiennie trwa zainteresowanie historią rolnictwa i wszystkim tym, co jest związane z przetwarzaniem żywności, która wiele lat temu odbywała się w całkiem innych warunkach niż ma to miejsce obecnie.

(rpf) pp

reklama