24.8°C

Wtyki amerykańskie: pluskwiaki, które ostatnio można spotkać w domach fot. Adobe Stock

Wtyki amerykańskie: pluskwiaki, które ostatnio można spotkać w domach

Napisał  Lis 01, 2019

W ostatnich dniach odnotowuje się liczne przypadki wchodzenia do pomieszczeń gospodarskich i budynków mieszkalnych dorosłych osobników wtyka amerykańskiego (Leptoglossus occidentalis) – podaje Instytut Ochrony Roślin.

Jest to duży owad należący do pluskwiaków, podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Osiąga prawie 2 cm długości, a cechą charakterystyczną są rozszerzone golenie trzeciej pary nóg. Gatunek ten pochodzi z Ameryki Północnej, do Europy został zawleczony w 1999 roku, a w Polsce po raz pierwszy stwierdzono go w 2007. Od tego czasu znacząco poszerza swój zasięg i co roku stwierdzany jest na nowych stanowiskach, niekiedy w dużej liczebności.

Larwy i dorosłe żerują wysysając soki z dojrzewających szyszek różnych drzew iglastych (głównie sosen) powodując ich niedorozwój. Zimują osobniki dorosłe w różnego typu kryjówkach, dlatego jesienią często wchodzą do budynków.

Owady te są generalnie niegroźne, choć udokumentowano przypadek ukąszenia (ukłucia) człowieka przez wtyka amerykańskiego, co niekiedy zdarza się także innym gatunkom roślinożernych pluskwiaków.

(rzd) jp / Źródło: IOR

reklama