logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

Gwiazda betlejemska – roślina okresu Bożego Narodzenia

Napisał  Gru 15, 2019

Wilczomlecz nadobny, wilczomlecz piękny, poinsecja nadobna, poinsecja, gwiazda betlejemska – roślina znana pod wieloma nazwami, z charakterystycznymi czerwonymi kwiatami w kształcie gwiazdy, jest – zaraz po choince – drugim symbolem Świąt Bożego Narodzenia.

W naturalnych warunkach poinsecja jest mocno rozgałęzionym krzewem, osiągającym wysokość nawet kilku metrów. Pochodzi z Meksyku i Gwatemali. W strefie tropikalnej i subtropikalnej uprawiana jest w ogrodach.

Roślinę odkryto w latach 20 XIX wieku w Ameryce Południowej i stamtąd została przywieziona do Stanów Zjednoczonych, gdzie szybko stała się popularna. Do ogrodnictwa poinsecję wprowadził Joel Roberts Poinsett, a w 1834 roku Robert Buist wysłał pierwsze sadzonki tych roślin do Europy.

W wielu krajach świata, w tym w Polsce, poinsecja znana jest jako roślina doniczkowa. Na stałe już wpisała się ona w tradycję Świąt, stanowiąc wspaniałą dekorację chociażby stołu wigilijnego. Jest również rośliną leczniczą i kosmetyczną. W Meksyku i Gwatemali sok mleczny z poinsecji używany był jako krem do golenia, wykorzystywany jako lekarstwo na bóle zębów i dolegliwości brzuszne.

(rw) jp

reklama