16.5°C

partnerzy:

reklama

Jak przygotować krowę do letnich upałów

Napisał  Cze 02, 2019

O tym w jaki sposób ograniczać negatywne skutki stresu cieplnego u bydła mlecznego, dyskutowali jakiś czas temu naukowcy na konferencji „Jak przygotować krowę do letnich upałów”, która została zorganizowana przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.­

 – Idea i tematyka konferencji zrodziła się sama, jest efektem dyskusji z hodowcami – informował prof. Zygmunt Maciej Kowalski. Jego zdaniem, krakowska konferencja powinna odpowiedzieć na pytanie: czy musimy się pogodzić ze spadkiem wydajności mleczności nawet 6 litrów dziennie od krowy w lipcu i sierpniu, tak jak to było w minionych latach. Naukowiec wspomniał również o konieczności rozwiązania problemu obniżania się płodności krów w Polsce w czasie letnich upałów. 

Z kolei dr Israel Flamenbaum z Izraela poinformował, że krowa mleczna produkująca 45 l mleka dziennie wydziela tyle ciepła, co grzejnik o mocy 2000 Wat. Jeżeli takie zwierzę wystawione jest na działanie promieni słonecznych, to dodatkowo dochodzi jeszcze 1600 Wat mocy cieplnej. Nadmiar ciepła zwierzęta starają się odprowadzić ze swojego organizmu. 

O termoregulacji u bydła informowała na konferencji prof. Krystyna Koziec (UR Kraków) podczas prelekcji pt. „Stres cieplny – podstawy fizjologiczne”. Jej zdaniem w temperaturze powyżej 20*C występują u bydła mlecznego objawy stresu cieplnego, zwierzęta są powolne, pobierają mniej paszy, więcej piją, zieją w celu utraty ciepła. Powyżej 30*C mamy typowy stres cieplny, krowy pobierają o 1,5 kg mniej suchej masy pasz, a dzienna produkcja mleka spada o 3–5 l. Największe negatywne skutki stresu cieplnego występują, gdy wysokiej temperaturze towarzyszy wysoka wilgotność (pow. 80%).

Krakowska konferencja była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń w walce ze skutkami stresu termicznego u krów mlecznych. Takie spotkania są bardzo ważne i potrzebne gdyż część prelegentów pochodziła z krajów w których na co dzień hodowcy bydła muszą się borykać z upałami.

Prelegetnami na konferencji byli: dr Israel Flamenbaum (Izrael), Boris Perowic (Niemcy, DeLaval), dr hab. Piotr Herbut (UR Kraków). Natomiast dr Gemma Tedo (Hiszpania) i prof. Zygmunt M. Kowalski (UR Kraków) zaprezentował zasady żywienia krów w czasie upałów. Natomiast dr Tomas Mitrik (Słowacja) mówił o przygotowywaniu kiszonek, tak aby stanowiły one wartościową paszę dla krów mlecznych.

(dzw) opracowanie na podstawie: pfhb

Najnowsze filmy

Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama