12,6°C

reklama
Europa walczy z wirusem ptasiej grypy ⓒ niradj - Fotolia.com

Europa walczy z wirusem ptasiej grypy

Napisał  Gru 06, 2017

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy wirus ptasiej grypy jest najbardziej aktywny i wzrasta ryzyko jego rozprzestrzeniania.

Spadek temperatur sprawia, że przeżywalność wirusa jest teraz zdecydowanie większa niż chociażby w okresie letnim.

Należy spodziewać się, że wraz z upływem kolejnych tygodni, sytuacja będzie się pogarszać, a świadczy o tym między innymi sytuacja w Europie zachodniej.

W ostatnich tygodniach wirus pojawił się w Niemczech, a teraz jego występowanie stwierdzono we francuskiej fermie kaczek w regionie Nowa Akwitania w południowo – zachodniej części kraju.

W dniu potwierdzenia epidemii choroby - 3 grudnia, w gospodarstwie znajdowało się 12 tysięcy kaczek, które nie wykazywały objawów klinicznych.

Z chorobą zmagają się także Włochy, gdzie 1 grudnia potwierdzono 82 ognisko wysoce zjadliwego wirusa podtypu H5N8 w prowincji Treviso w regionie Wenecja Euganejska, w północno –wschodnich Włoszech.

W momencie, kiedy przeprowadzono badania, w gospodarstwie znajdowało się 1,3 tysięca brojlerów kurzych, 6 tysięcy kaczek i 135 kaczek krzyżówek. Próbki do badań zostały pobrane po stwierdzeniu wzrostu śmiertelności u ptaków. 

(rpf) KP, KIPDiP 

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama