2.4°C

Jak zmniejszyć deficyt energetyczny krowy po wycieleniu fot. TK

Jak zmniejszyć deficyt energetyczny krowy po wycieleniu

Napisał  Paź 22, 2019

Jak pokryć potrzeby energetyczne krowy po wycieleniu? Oto pytanie jakie zadają sobie dziesiątki hodowców krów mlecznych. Oto kilka uwag hodowcy z woj. łódzkiego.

- Najkorzystniej jest powiększać lub chociaż utrzymać poziom pobrania suchej masy przez zwierzęta - mówi Robert Sękulski. Moje krowy rasy polski h-f w okresie od miesiąca do 150 dnia laktacji zjadają przeciętnie 25 kg suchej masy. Staram się by konsumpcja suchej masy była na tyle stabilna, żeby nie ucierpiała zarówno wydajność mleczna jak i nie został skrócony okres użytkowania zwierząt.

Jest jeszcze kilka innych czynników, które mają wpływ na pokrycie potrzeb energetycznych krowy.

- Na pewno jest to jakość kiszonek, kondycja krowy, a także zarządzanie stadem - potwierdza hodowca. Bilans glukozy (energii) można poprawić o około 10-25% zwiększając podawanie skrobi trawionej w jelicie cienkim. Ja uważam by nie było nadmiaru skrobi dopływającej z treścią pokarmową do jelita cienkiego lub by strawność była na odpowiednim poziomie ponieważ z doświadczenia wiem, że to powoduje redukcję niezbędnej energii do syntezy tego kluczowego białka mikrobiologicznego w żwaczu.

Bez kukurydzy trudno wyobrazić sobie dzisiaj zapewnienie stadu krów mlecznych odpowiedniej równowagi energetycznej po wycieleniu, które powoduje u krowy ogromny ubytek energii potrzebnej do utrzymania zdrowia i wydajności na właściwym poziomie.

- Bardzo ważne jest odpowiednie suszenie kukurydzy, która często jest jedynym źródłem skrobi - radzi hodowca. Ziarno kukurydzy - niewłaściwie suszone w zbyt wysokiej temperaturze charakteryzuje się niekorzystnym, małym rozkładem w żwaczu oraz niestety zbyt małą strawnością w jelicie cienkim. Zastosowanie takiego ziarna nie przyniesie zamierzonego efektu.

Hodowca stosuje różnorodne dodatki paszowe by zapewnić odpowiednią ilość energii krowom.

Po to by zmniejszyć deficyt zwierzęcia po wycieleniu stosuję różne dodatki paszowe (lub pasze) takie jak: glikol propylenowy, propionian wapnia i sodu, ziarno kukurydzy oraz czasami tłuszcz paszowy - konkluduje hodowca.

(rzw) TK