30.2°C

Przyczyny kanibalizmu oraz metody jego zwalczania wśród trzody chlewnej fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Przyczyny kanibalizmu oraz metody jego zwalczania wśród trzody chlewnej

Napisał  Sty 31, 2018

Czynniki ekonomiczne odgrywają kluczową rolę w każdym procesie produkcyjnym, również w produkcji trzody chlewnej. Często jednak w przypadku intensywnej i zmasowanej hodowli zwierząt dochodzi do zaburzeń behawioralnych, które spowodowane są przede wszystkim błędami związanymi z zapewnieniem dobrostanu zwierząt.

Zjawiskiem często spotykanym wśród trzody chlewnej jest kanibalizm, który objawia się takimi zachowaniami jak obgryzanie ogonów i uszu, wygryzanie boków i sromu, a nawet zagryzanie przez maciorę własnego potomstwa.

Do głównych przyczyn prowadzących do jego występowania zalicza się przede wszystkim:

- nadmierną liczbę zwierząt utrzymywanych w chlewni lub w kojcu,

- nadmierne stężenie dwutlenku węgla lub amoniaku,

- nieodpowiedni lub źle usytuowany system wentylacyjny,

- błędy żywieniowe, przede wszystkim: niedobór soli w dawce pokarmowej, niedobór białka, obecność myktotoksyn w paszy, nagła jej zmiana lub zbyt mała ilość wody,

- nadmierne oświetlenie pomieszczeń,

- zimne przeciągi

- często tworzenie nowych grup zwierząt w przypadku intensywnej produkcji tuczników,

- zbyt mała powierzchnia legowisk lub nieodpowiednia lokalizacja,

- predyspozycje genetyczne.

Kanibalizm obserwowany jest przede wszystkim wśród warchlaków i tuczników. Występuje wówczas, kiedy zwierzęta nie mogą realizować swoich potrzeb behawioralnych i zazwyczaj można zaobserwować go w okresie wiosenno-letnim.

Przeważnie dotyczy świń utrzymywanych na podłogach bezściółkowych, które z powodu znudzenia, zaczynają interesować się ogonem innych osobników. W przypadku warchlaków często dochodzi do walk hierarchicznych, które często mylone są z zabawą.

W pierwszym etapie - przedurazowym dochodzi do nieszkodliwego ssania lub żucia ogonów innych zwierząt, a wraz z pojawieniem się krwawienia rozpoczyna się kolejny etap - urazowy. Zapach i widok krwi wywołuje w zwierzętach agresję, w efekcie czego poszkodowane osobniki odczuwają ból i cierpienie, które w przypadku braku odpowiedniej interwencji może doprowadzić do śmierci.

Agresorami są zazwyczaj zwierzęta dominujące, które ustalają hierarchię w stadzie, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej odseparować je od reszty świń. Kolejnym krokiem powinno być zaciemnienie pomieszczeń, w których utrzymywana jest trzoda oraz rozgęszczenie zwierząt.

Dobrym rozwiązaniem jest też zorganizowanie zwierzętom czasu, tak aby nie doprowadzić do ich znudzenia - wieszanie w kojcach łańcuchów i drewnianych kołków do gryzienia. Pomocne może być też stosowanie preparatów przede wszystkim w sprayu, które ze względu na gorzki smak zniechęcają resztę zwierząt do gryzienia oraz dodatków paszowych.

Warto pamiętać, że kanibalizm prowadzi przede wszystkim do pogorszenia wyników ekonomicznych, które wiążą się z zwiększeniem kosztów leczenia zwierząt, upadkami zwierząt, gorszym wykorzystaniem paszy i niższymi przyrostami oraz z wyższymi nakładami na produkcję.

(rzw) Krzysztof Przepióra

reklama