12,6°C

reklama
Ptasia grypa groźna również w wyższych temperaturach fot. Paweł Pąk

Ptasia grypa groźna również w wyższych temperaturach

Napisał  Lut 14, 2018

Spadek temperatur sprawia, że przeżywalność wirusa ptasiej grypy staje się większa, co generuje znacznie wyższe ryzyko wystąpienia choroby.

Głównym źródłem zakażenia wirusem są zazwyczaj odchody dzików ptaków. Szacuje się, że przy temperaturze powietrza wynoszącej 20 stopni Celsjusza, wirus ptasiej grypy przeżywa w kale ptaków około siedem dni, podczas gdy jego żywotność w temperaturze czterech stopni jest aż pięciokrotnie wyższa.

Od każdej reguły są jednak pewne odstępstwa i wbrew opinii naukowców, w tym sezonie grypa ptaków bardzo mocno daje się we znaki w krajach, w których panują znacznie wyższe temperatury.

W ostatnich dniach ptasia grypa pojawiła się w Iraku. Ognisko wirusa H5N8 wykryto w okolicach Bagdadu, w efekcie czego konieczna okazała się likwidacja stada o liczebności 23 tysięcy ptaków. Szacuje się, że podobnych przypadków może być więcej i Irak może spodziewać się prawdziwej epidemii choroby. Podobny problem mają także Arabia Saudyjska, Izrael oraz Afganistan.

Z problemem ptasiej grypy zmagają się nie tylko kraje Bliskiego Wschodu, ale również państwa znajdujące się zdecydowanie bardziej w głąb Azji. W Kambodży, Korei Południowej oraz Tajwanie pojawił się podtyp wirusa określany jako H5N1 oraz H5N6.

(rzw) Krzysztof Przepióra, KIPDiP

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama