Jakość siary decyduje o zdrowiu cieląt fot. TK

Jakość siary decyduje o zdrowiu cieląt

Napisał  Wrz 27, 2020

Jak wielkie znaczenie ma siara podczas karmienia cieląt w pierwszych godzinach po urodzeniu wie każdy hodowca.

Bardzo ważne są warunki odpajania cieląt począwszy od podania pierwszej siary. W celu uniknięcia błędów żywieniowych należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie żywienie oraz warunki doju krów. Gwarantuje nam to uzyskanie dobrej jakości siary o niskiej liczbie drobnoustrojów i dużej zawartości immunoglobulin – mówi Marek Oblaczyński - hodowca krów mlecznych.

Dobra jakość siary jest warunkiem niezbędnym ale nie wystarczającym do zabezpieczenia cielęcia przed zakażeniem.
- Każde cielę powinno otrzymać pokarm matki niezwłocznie po urodzeniu nie później jednak niż przed upływem 6 godzin, ponieważ wraz z upływem czasu zmniejsza się zawartość immunoglobulin w siarze oraz możliwość ich wchłaniania w stanie nienaruszonym do krwioobiegu - dodaje hodowca.

Wchłanianie takie jest możliwe dzięki kilku mechanizmom:
- obecności w siarze inhibitora trypsyny blokującego aktywność enzymu proteolitycznego trypsyny,
- brakowi w trawieńcu kwasu solnego,
- wysokiej przepuszczalności nabłonka jelit, co warunkuje ich dużą absorpcję.

Po 36 godzinach absorpcja przeciwciał praktycznie ustaje. Ulegają one trawieniu tak jak inne białka, co powoduje zniszczenie ich struktury i właściwości obronnych.

Ze względu na pojemność trawieńca jednorazowa dawka siary wynosi 5% masy ciała, a maksymalna dobowa dawka 10% masy ciała cielęcia.

- Niska temperatura mleka i siary powoduje zaleganie ich w trawieńcu. Z tego względu pójło powinno być podawane w temperaturze 38°C - podsumowuje Marek Oblaczyński.

(rzw) TK

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia