logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.3°C

Trzy kolejne ogniska ASF fot. Paweł Pąk

Trzy kolejne ogniska ASF

Napisał  Cze 15, 2018

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń.

Ogniska ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniach 9 – 13 czerwca br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach:

  1. Sto siedemnaste ognisko ASF (trzynaste w 2018 r.) - stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń, położonym w gminie Wola Uhruska, w powiecie włodawskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

  2. Sto osiemnaste ognisko ASF(czternaste w 2018 r.) - stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń, położonym w gminie Ruda-Huta, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

  3. Sto dziewiętnaste ognisko ASF(piętnaste w 2018 r.), stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, położonym w miejscowości Dobryłów, w gminie Ruda-Huta, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). Obszar obejmujący m.in. gminę, w której wystąpiło ww. ognisko ASF został dołączony do części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE poddanej głosowaniu w dniu 14 czerwca 2018 r. podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz.

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

(rzw) Anna Kamińska / na podstawie informacji GIW

reklama