Kolejne ogniska ASF w woj. lubelskim fot. Paweł Pąk

Kolejne ogniska ASF w woj. lubelskim

Napisał  Lip 19, 2018

Główny Lekarz Weterynarii informuje o kolejnych ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wykryte zostały u trzody chlewnej utrzymywanej w gospodarstwach w województwie lubelskim.

GIW informuje, że nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń zostały stwierdzone na podstawie wyników badań wykonanych w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF czyli Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Sto sześćdziesiąte trzecie ognisko ASF w Polsce (liczone od lutego 2014 roku, czyli od dnia wystąpienia w kraju wirusa) odnotowano w gospodarstwie położonym w gminie Jabłoń, w miejscowości Dawidy (województwo lubelskie). Utrzymywano w nim 25 świń. Gospodarstwo znajduje się w obszarze zagrożenia - zgodnie z przepisami dotyczącymi ASF.

Sto sześćdziesiąte czwarte ognisko ASF w Polsce (liczone od lutego 2014 roku, czyli od dnia wystąpienia w kraju wirusa) wykryto w gminie Ulan Majorat, w miejscowości Domaszewnica (województwo lubelskie). Gospodarstwo jest położone w strefie z ograniczeniami, utrzymywanych w nim było 13 świń.

- W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby – podaje GIW. W Polsce odnotowano w tym roku łącznie sześćdziesiąt ognisk ASF u świń.

(rzw) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: GIW

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia