9,5°C

reklama
Ostatni moment na wniosek o pomoc za likwidację stada fot. Paweł Pąk

Ostatni moment na wniosek o pomoc za likwidację stada

Napisał  Sie 09, 2018

Zostało już tylko kilka dni na złożenie wniosku o wsparcie dla hodowców świń poszkodowanych przez afrykański pomór świń (ASF).

Rolnicy posiadający do 50 sztuk trzody chlewnej, którzy otrzymali nakaz likwidacji stada, mogą ubiegać się o pomoc tylko do 14 sierpnia – przypomina ARiMR.

Dla kogo przewidziana jest pomoc z tytułu zaprzestania produkcji wieprzowiny?

O takie wsparcie mogą ubiegać się hodowcy, którzy otrzymali decyzję powiatowego lekarza weterynarii o nakazie uboju świń i zakazie ich utrzymywania w związku z niespełnieniem zasad bioasekuracji (zgodnie z przepisami dotyczącymi ASF). Dotyczy to stad świń, które znajdują się na obszarze zagrożenia (w strefie niebieskiej), obszarze objętym ograniczeniami (w strefie czerwonej) albo na obszarze ochronnym (w strefie żółtej).

Pomoc jest skierowana do rolników, którzy - jak podaje ARiMR – „w okresie od dnia 1 lipca 2016 roku do dnia 30 czerwca 2017 roku utrzymywali łącznie we wszystkich posiadanych siedzibach stad średnio nie więcej niż 50 świń i w dniu kontroli, która doprowadziła do wydania decyzji nakazującej zaprzestanie produkcji wieprzowiny, posiadali co najmniej jedną świnię”.

Ważne jest również, aby świnie opuściły chlewnie w czasie, jaki wyznaczył im do tego lekarz weterynarii (nie później niż 120 dni od wydania decyzji o zaprzestaniu produkcji tych zwierząt).

(rzw) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: ARiMR

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama