9,6°C

reklama
Rejestracja zwierząt na nowych zasadach fot. Paweł Pąk

Rejestracja zwierząt na nowych zasadach

Napisał  Sie 17, 2018

Nowelizacja ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wprowadzone zmiany zakładają ułatwienia dla hodowców trzody chlewnej. Co w praktyce oznaczają dla rolników?

Ustawa ma na celu wprowadzenie uproszczeń i ułatwień związanych z identyfikacją i rejestracją zwierząt gospodarskich. Ma również zwiększyć elastyczność w wyborze metod znakowania świń, stosowanych przez hodowców.

- Ustawa porządkuje obowiązki posiadaczy zwierząt utrzymywanych w siedzibach stad, które znajdują się na obszarze zapowietrzonym, zagrożonym lub innym obszarze podlegającym ograniczeniom. Ustawa wydłuża do 2 dni termin na zgłoszenie przez rolnika informacji o liczebności stada – czytamy w uzasadnieniu ustawy na stronie Prezydent.pl

W praktyce oznacza to, że gospodarze będą mieli teraz 2 dni na to, żeby zgłosić ARiMR zwiększenie lub zmniejszenie liczebności stada oraz uboju świń. Jakie zmiany przewidują jeszcze nowe przepisy?

Nowelizacja doprecyzowuje sposób postępowania, gdy zwierzę utraci kolczyk, lub zostanie on uszkodzony. W takim przypadku rolnicy będą mieli obowiązek oznakować je numerem identyfikacyjnym tożsamym z numerem siedziby stada, w ciągu jednego dnia.

Ponadto, hodowcy będą mogli wybrać metodę znakowania: kolczykiem czy też tatuażem. W przypadku przemieszczenia zwierzęcia do innej siedziby niż miejsce urodzenia i przebywania tam dłużej niż 30 dni rolnicy będą musieli oznakować je numerem identyfikacyjnym tożsamym z numerem identyfikacyjnym stada. W takiej sytuacji znakowanie musi odbyć się niezwłocznie, nie później niż przed opuszczeniem siedziby stada przez zwierzę.

(rzw) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: prezydent.pl

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama