9,5°C

reklama
Kolejne przypadki ASF u świń fot. Paweł Pąk

Kolejne przypadki ASF u świń

Napisał  Sie 20, 2018

Liczba przypadków wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w stadach trzody chlewnej wkrótce przekroczy 200. Dodatkowo, niemal połowa z nich to zachorowania, które stwierdzono w tym roku.

Główny Inspektorat Weterynarii ogłosił wystąpienie kolejnych już przypadków ASF u świń. Dwa z nich wykryto w województwie podkarpackim (gm. Cieszanów, pow. lubaczowski), a dwa w warmińsko-mazurskim (gm. Młynary, pow. elbląski i gm. Budry, pow. węgorzewski).

Stada trzody chlewnej,w których wykryto ASF, zostały zlikwidowane. Tym razem wirus zaatakował niewielkie hodowle, ponieważ powyższe przypadki dotyczyły gospodarstw, w których utrzymywano 8-30 zwierząt.

Ostatnie stado, w którym wykryto wirusa, było już 199 ogniskiem ASF w naszym kraju od czasu wystąpienia po raz pierwszy tej choroby w 2014 roku. Warto tu jednak podkreślić, że od początku bieżącego roku odnotowano już 94 przypadki ASF u świń. Choroba rozprzestrzenia się w coraz szybszym tempie. I, pomimo stosowanych zasad bioasekuracji, dotyka gospodarstwa z coraz większymi stadami – w tym roku po raz pierwszy ASF wykryto w stadach liczących 1000, a nawet ponad 5000 sztuk.

(rzw) Grażyna Okulicz / Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama