9,5°C

reklama
ASF już w Chinach – u największego producenta i konsumenta wieprzowiny na świecie fot. Paweł Pąk

ASF już w Chinach – u największego producenta i konsumenta wieprzowiny na świecie

Napisał  Sie 30, 2018

Nie tylko polscy producenci trzody chlewnej borykają się z afrykańskim pomorem świń. W tym miesiącu w Chinach wykryto cztery ogniska tego wirusa. Może to mieć duży wpływ na rynek wieprzowiny na świecie – Chiny są największym producentem i konsumentem tego mięsa na świecie.

Od początku sierpnia br. w Chinach wykryto już 4 ogniska ASF. Co istotne – ostatni z przypadków wystąpił w prowincji oddalonej od poprzednich o prawie 2 tysiące kilometrów. Wykryte zainfekowane stada były w prowincjach: Zhejiang, Liaoning, Henan i Jiangsu. Oczywiście, zarażone zwierzęta podlegają utylizacji – do tej pory zlikwidowano już ponad 24 tys. sztuk świń.

Nie wiadomo jeszcze, skąd w Republice Ludowej Chin wziął się wirus ASF, to pierwszy przypadek jego wystąpienia we wschodniej Azji. Rodzi to jednak też obawy, że choroba może się przenieść na inne azjatyckie kraje – ostrzega Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Główny weterynarz FAO, Juan Lubroth podkreśla, że szybkie rozprzestrzenianie się wirusa na tak dużą odległość sugeruje, że został on przeniesiony wraz z transportowanymi produktami wieprzowymi, a nie żywymi zwierzętami.

Wirus ASF jest bardzo żywotny – może on przetrwać w sprzyjających warunkach nawet kilka miesięcy, jest odporny na niską i wysoką temperaturę. Ginie dopiero podczas obróbki termicznej, jednak w suszonym lub peklowanym mięsie nic mu nie zagraża.

Wirus ASF został wykryty również w Korei Południowej, w produktach spożywczych, które z Chin wwiózł na teren kraju turysta. Korea Płd zapewne wzmocni teraz procedury kwarantannowe na granicach. Władze Japonii z kolei wstrzymały import wieprzowiny z Chin.

Informacja ta jest o tyle istotna, że Chiny są największym producentem wieprzowiny na świecie – to właśnie tam jest około połowa światowego pogłowia świń. Chińczycy to też główni konsumenci wieprzowiny na świecie.

(rzw) Grażyna Okulicz, źródło: FAO

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama