15,2°C

reklama
Uwaga! Zmiana zasad rejestracji zwierząt gospodarskich fot. Paweł Pąk

Uwaga! Zmiana zasad rejestracji zwierząt gospodarskich

Napisał  Wrz 07, 2018

Hodowcy zwierząt muszą przygotować się na zmiany. Od 11 września wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich. O czym powinni pamiętać posiadacze świń, bydła, owiec i kóz?

Nowe zasady wchodzą w życie wraz z nowelizacją ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Wprowadza ona szereg zmian, na które przygotować się muszą rolnicy. Posiadacze świń muszą pamiętać m.in. o tym, że w przypadku zagrożenia lub wystąpienia choroby zakaźnej (podlegającej obowiązkowi zwalczania i ustanowienia obszaru z ograniczeniami) mają 2 dni na zgłoszenie zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada. Wyjątki stanowią tu urodzenie lub ubój zwierzęcia gospodarskiego. W przypadku wystąpienia choroby zakaźnej muszą też zgłosić fakt oznakowania świń, w terminie 2 dni. Mają obowiązek zgłosić przy tym ilość oznakowanych zwierząt.

- Zmieniono zasady znakowania świń poprzez założenie na małżowinę uszną kolczyka albo wytatuowanie numeru siedziby stada, w której świnia się urodziła przed opuszczeniem przez to zwierzę tej siedziby stada, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia urodzenia tego zwierzęcia – przypomina ARiMR.

Na zmiany muszą przygotować się również posiadacze bydła, owiec i kóz. Posiadacze bydła wyłączeni zostali z obowiązku dokonywania spisu stanu stada. Nie ma już obowiązku przekazywania wyników spisu kóz lub owiec do kierownika biura. Jednak liczbę zwierząt, jaką ustali się podczas spisu trzeba odnotować w księdze rejestracji.

(rpf) Źródło: ARiMR / Elżbieta Mikołajczyk

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama