12,6°C

reklama
ASF: coraz większe straty fot. Paweł Pąk

ASF: coraz większe straty

Napisał  Paź 01, 2018

Ekspansja ASF w Polsce przyspieszyła, nasz kraj, powiat po powiecie, przegrywa walkę z tą chorobą – podaje „Rzeczpospolita”. Świńską zarazę wykryto też w Belgii, rozprzestrzenia się ona błyskawicznie również w Chinach.

ASF to problem nie tylko hodowców świń, ale całej branży mięsnej. O swoją przyszłość zaczynają się obawiać zakłady mięsne, które niebawem mogą stanąć przed dylematem: co zrobić, skoro w kraju brakuje surowca? Przetwórnie skarżą się na brak możliwości ubezpieczenia od ryzyka pojawienia się u nich ogniska ASF.

Zakład mięsny nie dostanie ani odszkodowania, ani rekompensaty. Nie ma możliwości ubezpieczenia – mówi dla „Rzeczpospolitej” Witold Choiński ze Związku „Polskie Mięso”. – Ryzyko znalezienia chorej półtuszy w zakładzie spada na samą firmę. Straty sięgają milionów złotych, było już kilka takich przypadków – zaznacza.

To wszystko oznaczać może kryzys zakładów mięsnych, w których przy przetwórstwie wieprzowiny (choć też i wołowiny) pracuje 90 tys. osób. Ponadto, 130 tys. gospodarstw pracuje przy produkcji pasz i transporcie. Witold Choiński ostrzega, że jeśli ASF przedostanie się na teren tzw. świńskiego zagłębia obejmującego województwa: kujawsko-pomorskie, łódzkie i wielkopolskie – gdzie znajduje się 67 proc. polskiego pogłowia świń, to straty związane z tą chorobą będą znacznie większe od tych spowodowanych suszą.

(rzw) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: „Rzeczpospolita”

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama