16,7°C

reklama
Szkolenia z zasad bioasekuracji rozpoczęte! fotolia

Szkolenia z zasad bioasekuracji rozpoczęte!

Napisał  Paź 09, 2018

Bezpłatne szkolenia z zasad bioasekuracji rozpoczęte – informuje resort rolnictwa. Te spotkania mają na celu kształcenie hodowców w zakresie zabezpieczenia gospodarstw przed wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Mają przekonać rolników o tym, że stosunkowo niewielkim nakładem można ochronić swoje stado przed tą chorobą.

Pierwsze szkolenie odbyło się w Bydgoszczy, gdzie kilkuset hodowców dowiedziało się jak zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed wirusem ASF. Podczas spotkania zaprezentowane zostały podstawowe zasady ochrony, rolnicy mieli też szansę dowiedzieć się jak nieświadomie można przenieść tę chorobę do chlewni.

Przeszkoleni hodowcy otrzymali pakiety bioasekuracyjne, w których skład wchodzą: środek dezynfekcyjny, kombinezony ochronne, opryskiwacz, ochraniacze na buty wysokie i rękawiczki. - Wielu z hodowców było szczególnie zaskoczonych tym, że w zestawie pojawił się opryskiwacz. Według ekspertów opryskiwacze doskonale sprawdzają się przy dezynfekcji aut wjeżdżających do gospodarstwa oraz chlewni – podaje MRiRW.

W spotkaniu uczestniczyli również myśliwi. W zestawie dla nich znalazły się m.in. worki na dziki. Kolejne szkolenia odbędą się w województwach: mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, podlaskim, wielkopolskim, łódzkim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama