Grypa ptaków znów atakuje fot. Paweł Pąk

Grypa ptaków znów atakuje

Napisał  Paź 09, 2018

Występowanie grypy ptaków potwierdzono w południowo-zachodnich Chinach. Chorobę zidentyfikowano w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Malezji, Kambodży i Wietnamie. W Europie sytuacja epizootyczna wydaje się być stabilna - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, pod koniec września grypę ptaków potwierdzono w Chinach, w prowizji Guizhou. Za powstanie ogniska tej choroby odpowiedzialny był wirus H5N6. Doszło do natychmiastowej likwidacji około 32 tys. ptaków.

Oman zablokował import drobiu z Wietnamu, Malezji oraz Kambodży, po potwierdzeniu występowania w tych krajach grypy ptaków. W Wietnamie zidentyfikowano serotyp H5N6, a w Malezji i Kambodży – wirusy H5N1.

- Na początku września podobny zakaz wobec Malezji zastosowała również Arabia Saudyjska. Wcześniej, w sierpniu tego roku, Zjednoczone Emiraty Arabskie ograniczyły przywóz żywego drobiu, jaj wylęgowych, piskląt i produktów pochodzenia zwierzęcego ze Wschodniej Malezji. Z kolei Kuwejt wprowadził zakaz tych produktów z Malezji i Niemiec – czytamy na stronie Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Problemy z grypą ptaków mają również Stany Zjednoczone (wirus o niskiej zjadliwości H7N3 w stanie Kalifornia) oraz Rosja. Sytuacja epizootyczna w Europie wydaje się być stabilna. Pojedyncze zdarzenia dotyczące zakażeń wirusem o wysokiej zjadliwości u dzikich ptaków stwierdzono ostatnio w Holandii i u drobiu przyzagrodowego w Niemczech.

Przez grypę ptaków najbardziej poszkodowani w UE są w tym roku bułgarscy producenci drobiu. Doniesienia tamtejszych władz z końca września potwierdzają obecność wirusa w gospodarstwie w obwodzie Płowdiw. Zlikwidowano tam ponad 43 tys. sztuk drobiu.

(rzw) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz 

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia