16,7°C

reklama
Umieszczanie świń w gospodarstwie po likwidacji ASF fot. Paweł Pąk

Umieszczanie świń w gospodarstwie po likwidacji ASF

Napisał  Paź 17, 2018

Jak ponownie zasiedlić gospodarstwo trzodą chlewną po likwidacji ogniska ASF? W odpowiedzi na liczne pytania producentów świń, Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej podpowiada, co zrobić w takiej sytuacji.

Jak poinformowało Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej MRiRW, ponowne umieszczanie świń w gospodarstwie po likwidacji ogniska ASF może nastąpić po upływie 40 dni od zakończenia czyszczenia i odkażania.

Może to się odbyć na dwa sposoby. Pierwszym jest „umieszczenie świń wskaźnikowych przebadanych wcześniej z wynikiem ujemnym na obecność przeciwciał pochodzących z gospodarstw nieobjętych ograniczeniami związanymi z ASF”.

Drugi sposób to całkowite odnowienie stada świń. Zwierzęta muszą pochodzić z gospodarstw, które nie zostały objęte ograniczeniami związanymi z ASF. W tym przypadku czas umieszczania świń nie może być dłuższy niż 20 dni.

 – W obu wariantach powiatowy lekarz weterynarii po upływie 45 dni od dnia ponownego umieszczenia świń w gospodarstwie, pobiera od tych świń próbki i przeprowadza, badania na obecność przeciwciał wirusa choroby. Pełne ponowne umieszczenie świń w gospodarstwie, jest dopuszczalne, jeżeli badania nie wykazały u żadnej ze świń przeciwciał wirusa choroby - czytamy na stronie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Powiatowy lekarz weterynarii ma prawo odstąpić od powyższej procedury i wydać zgodę na ponowne umieszczenie świń w gospodarstwie po upływie 6 miesięcy od ukończenia czyszczenia i odkażania chlewni.

Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama