Konsultacje w sprawie choroby Aujeszkyego fot. Paweł Pąk

Konsultacje w sprawie choroby Aujeszkyego

Napisał  Lis 02, 2018

Trwają obecnie konsultacje wśród hodowców i producentów świń w sprawie urzędowego uwolnienie kolejnych regionów kraju od choroby Aujeszkyego – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Mają one na celu poznanie stanowiska tego sektora na temat spodziewanych utrudnień podczas przemieszczania świń między różnymi regionami.

Wyniki przeprowadzonych konsultacji mają być brane pod uwagę podczas podejmowania decyzji przez Głównego Lekarza Weterynarii o zgłoszeniu kolejnych regionów Polski do Komisji Europejskiej.

- Polska wymaga, zgodnie z decyzją Komisji 2008/185/WE z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie dodatkowych gwarancji w wewnątrzwspólnotowym handlu trzodą chlewną odnoszących się do choroby Aujeszkyego, aby świnie przywożone na jej terytorium posiadały potwierdzone urzędowo dodatkowe gwarancje weterynaryjne z kraju eksportującego w odniesieniu do tej choroby – czytamy na stronie KZP-PTCH.

Jak poinformował KZP-PTCH resort rolnictwa, nie ma obowiązku przeprowadzania dodatkowych badań przewożonych zwierząt, gdyż są one badane w kraju pochodzenia.

Zgodnie z unijnym prawem, w celu przemieszczania świń do regionu wolnego od choroby Aujeszkyego muszą zostać przeprowadzone m.in. badania świadczące o tym, że zwierzęta są wolne od tej choroby. Według resortu rolnictwa, skoro te badania wynikają z przepisów UE nie mogą być finansowane z budżetu państwa. Oznacza to, że „leżą one w gestii hodowców, którzy chcą przemieścić świnie pochodzące z regionów o niższym statusie epizootycznym w odniesieniu do choroby Aujeszkyego do regionów urzędowo wolnych”.

(rzw) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: KZP-PTCH

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia