Zakaz stosowania pasz GMO odłożony fotolia

Zakaz stosowania pasz GMO odłożony

Napisał  Lis 13, 2018

Rząd przygotował projekt przesuwający termin wejścia w życie zakazu stosowania w żywieniu zwierząt pasz GMO. Zakaz ma być odłożony o dwa lata, do 1 stycznia 2021 roku.

Pasze GMO będzie można stosować jeszcze przez dwa lata. Tym samym o połowę skrócony został termin proponowany przez poprzedniego ministra rolnictwa, Krzysztofa Jurgiela. Chciał on, żeby całkowity zakaz GMO w paszach obowiązywał od 2024 roku.

Pasze GMO opierają się na importowej genetycznie modyfikowanej soi. Polska sprowadza jej rocznie około 2 miliony ton, głównie z Argentyny, Brazylii i Stanów Zjednoczonych. Nagłe wprowadzenie zakazu stosowania pasz GMO oznaczałoby podwyżki cen mięsa. Wpłynęłoby to na spadek konkurencyjności krajowych producentów mięsa, w szczególności producentów drobiu i prosiąt.

- Wejście w życie zakazu stosowania pasz pochodzących z roślin genetycznie modyfikowanych oraz organizmów genetycznie modyfikowanych wymaga czasu niezbędnego na znalezienie zastępczych wysokobiałkowych składników – czytamy na stronie internetowej Polskiego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

(rzw) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: Polski Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia