Klatki dla kur na zakazie? fotolia

Klatki dla kur na zakazie?

Napisał  Lis 19, 2018

Klatki dla kur budzą coraz większe kontrowersje? Sąd Najwyższy w Indiach zakazał produkcji jaj w systemie chowu klatkowego. Chów klatkowy może zostać wkrótce wyeliminowany również w Kalifornii, gdzie wprowadzony ma zostać zakaz trzymania kur nieśnych na powierzchniach mniejszych niż jeden metr kwadratowy na kurę.

Wyrok indyjskiego Sądu Najwyższego zbulwersował tamtejszych drobiarzy. Zakaz produkcji jaj w systemie chowu klatkowego dotyczy wyłącznie nowych inwestorów, jednak producenci obawiają się, że jest to pierwszy krok do zaostrzenia przepisów mających obejmować całą branżę.

- Drobiarze argumentują, że kury w klatkach czują się bezpiecznie, mogą się swobodnie poruszać, są mniej podatne na choroby. Producenci podkreślają także, że jaja od kur utrzymywanych w chowie klatkowym są najczystsze higienicznie - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Do wyeliminowania produkcji jaj w systemie chowu klatkowego może dojść również w Kalifornii. Przy okazji głosowania w tak zwanych „wyborach połówkowych” do izb amerykańskiego parlamentu tamtejsi wyborcy opowiedzieli się za wprowadzeniem zakazu trzymania kur nieśnych na powierzchniach mniejszych niż 1 metr kwadratowy na kurę. Według nowych przepisów jaja pochodzące z innych stanów, ale sprzedawane w Kalifornii muszą również spełniać te wymogi. Według analityków dostosowanie się do tych zmian będzie kosztowało producentów 40 dolarów/na jedną kurę.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: KIPDiP

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia