Produkcja trzody chlewnej w UE rozwija się coraz wolniej fot. Paweł Pąk

Produkcja trzody chlewnej w UE rozwija się coraz wolniej

Napisał  Lis 20, 2018

Brak perspektyw rozwoju i piętrzące się problemy sprawiają, że branża produkcji trzody chlewnej w UE rozwija się coraz wolniej – podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

W branży trzody chlewnej nie brak problemów. Obecne niskie ceny sprawiają, że tylko nieliczni producenci generują zyski, a koszty produkcji większości gospodarstw przewyższają cenę sprzedaży świń. Producentom nie sprzyja wzrost cen pasz oraz wprowadzenie nowych unijnych regulacji dotyczących dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska.

- W stosunku do konkurencji spoza UE, przepisy dotyczące utrzymania zwierząt, niezbędnej powierzchni, kastracji prosiąt, obcinania ogonów oraz zagospodarowania nawozów naturalnych są bardziej restrykcyjne. Przekłada się to na ograniczenie konkurencyjności unijnej wieprzowiny na światowych rynkach– czytamy na stronie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Sytuacji nie poprawia niechęć społeczności lokalnych do nowych inwestycji w produkcję trzody chlewnej na terenach wiejskich, biurokracja oraz trudności w uzyskiwaniu pozwoleń. Branża boryka się też z coraz większymi problemami w międzynarodowym handlu przez dalsze rozprzestrzeniania się wirusa ASF.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia