logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

13.7°C

Zbyt wcześnie na ogłaszanie sukcesu w walce z ASF fot. Paweł Pąk

Zbyt wcześnie na ogłaszanie sukcesu w walce z ASF

Napisał  Gru 13, 2018

Od września nie odnotowano przypadków ASF u świń na terytorium Polski. Ostatnie przypadki zachorowań u dzików, zostały natomiast stwierdzone pod koniec listopada.

– Od września br. nie mamy nowych ognisk ASF u świń. Czy jest to powód do ogłoszenia sukcesu? Raczej nie, gdyż choroba ASF jest choroba sezonową. Nie wiadomo dokładnie z czego ta sezonowość wynika – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Sezon zimowy charakteryzuje zwykle znikoma liczba zachorowań u trzody chlewnej, a ogniska ASF u świń nasilają się w okresie wiosenno-letnim, począwszy od maja.

Są to doświadczenia zebrane z lat poprzednich i należy przypuszczać, że podobnie będzie w 2019 roku. Dopiero po sezonie letnim przyszłego roku będzie można stwierdzić, że mamy jakiś sukces w walce z ASF, oczywiście pod warunkiem, że znacząco spadnie liczba ognisk wirusa u świń.

Wszyscy wiemy co należy zrobić, aby zabezpieczyć się przed wirusem. Należy zredukować populację dzików do 0,1 szt./km2 oraz wprowadzić zasady bioasekuracji w każdym gospodarstwie utrzymującym świnie. Osiąganie tych celów nie przebiega jednak tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli. Należy przypuszczać, że rekreacyjne polowania myśliwych nie ograniczą populacji dzików do zakładanego poziomu – informuje KZP-PTCH.

Prawdziwy sukces w walce w wirusem ASF odnotowali Czesi, którym udało się zwalczyć wirusa ASF na terytorium swojego kraju. W Polsce wirus rozprzestrzenia się w populacji dzików. Od początku 2018 roku potwierdzono 2302 przypadków, łączna liczba przypadków od lutego 2014 roku wynosi już 3190.

Trendy liczby ognisk u świń oraz przypadków u dzików pozwalają wysnuć jednoznaczny wniosek, że nie możemy pochwalić się sukcesami. W liczbie ognisk u świń Polskę wyprzedza tylko Rumunia. W Europie najwięcej przypadków ASF u dzików w 2018 potwierdzono w Polsce – dodaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

(rzw) jp / źródło: KZP-PTCH

reklama