Wirus ASF przemieszcza się w głąb kraju!

Napisał  Gru 17, 2018

Z dużym impetem wraca problem ASF, którego skala według doniesień z ostatnich dni, miała stawać się powoli coraz mniejsza. Wymieniano między innymi brak nowych przypadków zakażeń wirusem u świń o końca września. Tym razem problem dotyczy zachorowań u dzików – a mowa to o 104 nowych przypadkach!

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia kolejnych 105 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Są to przypadki od 3091 do 3194. Wyniki badań zostały potwierdzone przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF w dniach od 26 października do 9 grudnia 2018 roku.

Z informacji przekazanych przez Główny Inspektorat Weterynarii wynika, że wirusa zidentyfikowano u dzików w czterech województwach, gdzie przypadki dzików z ASF zidentyfikowano już wcześniej. Problem dotknął jednak powiatów, w których wcześniej nie występował tj. w powiecie giżyckim (woj. warmińsko-mazurskie) i powiecie sochaczewskim (woj. mazowieckie), gdzie do granicy województwa łódzkiego mamy już zaledwie ok. 20 kilometrów.

W województwie mazowieckim potwierdzono najwięcej, bo aż 37 przypadków ASF u dzików, kolejnych 27 przypadków stwierdzono w województwie warmińsko-mazurskim, 25 w lubelskiem oraz 15 w Podlaskiem.

Jak pisaliśmy we wcześniejszych artykułach, skala zidentyfikowanych przypadków ASF u świń jest dużo mniejsza niż u dzików, a od 28 września bieżącego roku nie Główny Lekarz Weterynarii nie podał informacji o nowych przypadkach. Jednak prawdopobnie jest to związane z coraz większym izolowaniem swoich stad trzody chlewnej przed czynnikami zewnętrznymi jak i sezonem jesienno-zimowym, gdzie w poprzednich latach również obserwowano zmniejszenie ilości zachorowań.

Inaczej sprawa ma się w przypadku dzików, których przemieszczanie się nie jest tak kontrolowane i prawdopobnie w najbliższym czasie będziemy obserwować nasilenie przypadków ASF u tych zwierząt.

(rzw) jp / źródło: GIW

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia