-1.9°C

reklama
Krótszy okres ważności badań próbek krwi od świń fotolia

Krótszy okres ważności badań próbek krwi od świń

Napisał  Kwi 03, 2019

Jak informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych, Komisja Europejska pomimo sprzeciwu Polski podjęła decyzję o skróceniu okresu ważności badań próbek krwi od świń pozwalających na ich przemieszczanie.

Decyzja podjęta przez Komisję Europejską miała miejsce 21 marca br. Okres ważności badań próbek krwi od świń uległ skróceniu z 15 do 7 dni (art. 8 Decyzji Wykonawczej Komisji 2014/709/UE z dnia 9 października 2014 r.).

Ze względu na to, iż obecnie producenci świń oczekują na wynik badania i decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii dopuszczającą przemieszczanie świń z gospodarstwa minimum od 3 do 5 dni, a czasem dłużej, rolnikom pozostaną zaledwie 2 dni na przygotowanie i zorganizowanie całego procesu dostawy zwierząt do zakładów mięsnych.

W ocenie KRIR zdezorganizuje to w poważny sposób funkcjonowanie systemu dostaw zwierząt do ubojni, pracę gospodarstw oraz zakładów mięsnych i służb weterynaryjnych, co doprowadzi do zaburzeń na krajowym rynku trzody chlewnej.

W związku z tym, zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa z oczekiwaniem niezwłocznego podjęcia wszelkich działań mających na celu ustanowienie okresu przejściowego stosowania nowych przepisów, co pozwoli na dostosowanie się gospodarstw rolnych z terenów objętych ASF, służb weterynaryjnych oraz zakładów mięsnych do nowych warunków przemieszczania zwierząt.

Samorząd rolniczy przekazał, że liczy też na wprowadzenie w życie i stosowanie przez służby weterynaryjne procedur pozwalających bez konieczności badania krwi świń przemieszczanie świń zgodnie z § 4. ust. 2 pkt 2. Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz.U 2018. poz. 290) przewidzianych również w przepisach Decyzji Wykonawczej Komisji 2014/709/UE.

(rzw) jp / Żródło: KRIR

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia