16.2°C

Likwidacja trzody chlewnej zarażonej ASF w toku

Napisał  Cze 03, 2019

W związku z trzecim w tym roku ognisku ASF u świń w gospodarstwie zlokalizowanym w gminie Orla w powiecie bielskim na Podlasiu, w dniu 31 maja br. rozpoczęły się działania związane z eutanazją świń.

Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii, działania organów Inspekcji Weterynaryjnej, Straży Pożarnej, Policji oraz innych zaangażowanych służb będą kontynuowane aż do całkowitego, bezpiecznego zakończenia zwalczania choroby w gospodarstwie.

Jednocześnie zostało opublikowane rozporządzenie Wojewody Podlaskiego Nr 1/2019 z dnia 31 maja 2019 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów bielskiego i hajnowskiego (Dz. U. Województwa Podlaskiego poz. 3030).

Zgodnie z treścią ww. rozporządzenia określone zostały obszary zapowietrzony i zagrożony oraz wprowadzone zostały nakazy i zakazy obowiązujące w obszarach, w tym czasowy zakaz przemieszczania świń z i do gospodarstw.

Obszar zapowietrzony o promieniu 3 km wokół ogniska choroby, obejmuje miejscowości na terenie powiatu bielskiego - w gminie Orla: Kruche, Moskiewce, Wólka Wygonowska, Gregorowce.

Obszar zagrożony o promieniu 7 km poza obszarem zapowietrzonym, obejmuje miejscowości:

Na terenie powiatu bielskiego:

W gminie Orla:
Reduty, Koszele, Orla, Malinniki, Malinniki Kolonia, Szernie, Paszkowszczyzna, Spiczki, Topczykały, Gredele, Gredele-Kolonia, Koszki, Oleksze, Dydule, Czechy Zabłotne, Pawlinowo,

W gminie Bielsk Podlaski:
Kozły, Mokre, Dubiażyn, Podbiele, Rajki,

W gminie Boćki:
Nurzec, Szeszyły, Mołoczki, Śnieżki, Pasieka, Krasna Wieś,

Na terenie powiatu hajnowskiego:

W gminie Kleszczele:
Gruzka, Piotrowszczyzna, Dasze, Krośna, Żuki, Pogreby, Kleszczele, Suchowolce, Saki, Zaleszany, Toporki,

W gminie Dubicze Cerkiewne:
Jelonka, Rutka.

(rzw) jp / GIW

reklama